Vuosiäänestys

Vuosiäänestys 2016Lautapelioppaan vuosiäänestys on jokavuotinen ja perinteikäs äänestys, jossa pistetään vuoden aikana pelatut pelit paremmuusjärjestykseen. Äänestys on järjestetty joka vuosi syyskuussa vuodesta 2003 lähtien, joten siitä saa hyvän kuvan suomalaisten peliharrastajien suosikkipeleistä vuosien varrelta. Äänestystä ei ole rajattu tiettyyn aikaan ilmestyneisiin peleihin, vaan äänestää saa mitä tahansa peliä, kunhan sitä on viimeksi kuluneen vuoden aikana pelannut.

Peleistä äänestyksen piiriin kuuluvat lautapelit Afrikan tähdestä Puerto Ricoon, seurapelit, omalla pakallaan pelattavat kaupalliset korttipelit, perinteiset korttipelit, keräilykorttipelit ja miniatyyripelit. Äänestää ei voi roolipelejä, tietokonepelejä, konsolipelejä tai kolikkopelejä. Nyrkkisääntönä todettakoon, että jos peli löytyy BoardGameGeekistä, sitä voi äänestää.

Vuosiäänestyksen logon on tehnyt Sampo Sikiö.

Vuoden 2017 äänestys järjestetään syyskuussa 2017.

Aikaisempien äänestysten tulokset

2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016

Kokonaistilanne

Pelit on pisteytetty siten, että kunkin vuoden voittaja saa 100 pistettä ja muut pelit vähemmän, riippuen äänimäärästään. Lisäksi aikaisempien vuosien pisteistä osa haihtuu joka vuosi pois, joten ne merkitsevät vuosi vuodelta vähemmän. Numero kertoo pelin sijoituksen kyseisenä vuonna ja ruudun väri kehityksen edellisestä vuodesta (vihreä = ylös, punainen = alas, keltainen = pysyy samana, valkoinen = ei sijoitusta).

Peli20032004200520062007200820092010201120122013201420152016
Dominion – Valtakunta14611122321
Eclipse942211113
7 Wonders130533522
Carcassonne221463523443125
Agricola125765269
Power Grid96825479127745
Menolippu (Ticket to Ride)133311711485910109
Race for the Galaxy2331198101018
Puerto Rico1122145612810202062
Terra Mystica613614
Catanin uudisasukkaat (Settlers of Catan)3381211148914715241731
Love Letter30699
Arkham Horror25144314814131328202541
Pandemia (Pandemic)63178151022186320
Twilight Struggle10825423818203022132527
Galaxy Trucker8520303322162048
Tichu76495410837241324301920202036
Small World1424221912131885
Through the Ages: A Story of Civilization7581211191720332055
Dead of Winter: A Crossroads Game124
Bohnanza9718615293826263316255520
Battlestar Galactica1012201422182562
Castles of Mad King Ludwig617
Mage Knight: Board Game1912173448
Dixit36151116332585
Village8339331427
Caverna: The Cave Farmers83127
Splendor50536
Kingdom Builder1610502555
Caylus14142714393318424385
Nations99103724
Memoir ’441846192927183026552531105
Notre Dame6242212301732425572
Star Realms651427
Stone Age – Kivikausi912210463055424348
King of Tokyo1344518843146
Eldritch Horror251836
Afrikan tähti36641496327362147065146
Suburbia70252531
Roll for the Galaxy2418
Cosmic Encounter (Universumin valtiaat)11573122146125130648370504324
The Resistance645522504336
Star Wars: Imperial Assault1431
A Game of Thrones9183375636063641970235572
The Castles of Burgundy4532336331
Menolippu Eurooppa (Ticket to Ride Europe)6457254212563518370424341
7 Wonders: Duel7
Star Wars: X-Wing Miniatures Game39333441
Samurai2421756111917513339817785
Lords of Waterdeep5522254362
Pandemic Legacy Season 18
Thurn und Taxis8211221439247065115105
Magic: The Gathering101839149916094831930505572
Port Royal7714
Bang!115296425251450268355556518841
Scythe9
Dale of Merchants11514
Mansions of Madness392432507755
The Voyages of Marco Polo4320
Codenames13
Munchkin4583108996396751348332337755
Monopoli (Monopoly)2441287591603646618010663
Descent: Journeys in the Dark108991461255313455364218841
The Resistance: Avalon99503155
Space Alert14753066364263105
Brass2442368326702563146
Fauna19363545391067762
Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island254348
6 Nimmt!115492831371419206433991067785
Twilight Imperium (3. laitos)392543422736968370656372
Go5218339914429451835510618848
Colt Express6323
Tzolk’in: The Mayan Calendar142577105
Alhambra1152311102563603239551805011572
Age of Steam243413192542224664337050115105
Oregon24423613433398118862
Hanabi19539653772
Le Havre322228555550115105
Modern Art5623101499113236282639115146
One Night Ultimate Werewolf1793448
Steam172264455565115105
Five Tribes1793748
Android: Netrunner195283311585
Lord of the Rings: The Card Game46126994211562
Ubongo456024965351833910611585
Ghost Stories6335661801796362
Mysterium18824
Alias5673546360321033180179188146
Imperial561426468355179237
Blood Bowl: Team Manager831805037105
Carcassonne: Kivikausi (Hunters & Gatherers)14725574363507583307065115146
Trivial Pursuit363428108991464226645180179237
Scrabble564183149636046155555179115146
War of the Ring23721991426351837010677105
Citadels (Ohne Furcht und Adel)713212543423853966639179115105
PitchCar115491223786046134459981115146
Summoner Wars21012639507785
Patchwork7736
Pathfinder Adventure Card Game653785
Istanbul1063772
El Grande4511141014125531348355106188146
Princes of Florence6232119914607564126180106188105
Battle Line4583577542961261808118862
Shakki14391081491463875351269965188105
Keyflower1801066362
1862: Railway Mania in the Eastern Counties4255105
T.I.M.E Stories31
Shogun13299694396670179105
Kadonneet Kaupungit (Lost Cities)30495419754232266483180179115146
Spyfall6355
In the Year of the Dragon146026641267017977237
Sherlock Holmes Consulting Detective5562
Guillotine564983572563125531348355106115146
Shadows over Camelot23254336601908312618010677146
Tsuro60421955510611585
Glass Road5011572
Chaos in the Old World6351839917911585
Imperial Settlers5572
Coup4385
Glen More51663981188146
Dominant Species645536106188146
Through the Ages: A New Story of Civilization41
Blood Rage41
Concordia5018872
Tigris & Euphrates (Eufrat & Tigris)745103723509412639188237
Mallorca (Finca)94262699115237
Camel Cup1067772
Coloretto3612185743913246963355237
Stich-Meister838310677105
Blood Bowl1441831491258310611585
San Juan182812132996536455180106
Muuttuva Labyrintti752433106188237
Tikal24498345434212513013419518010677237
18567536125461346655106237
Genial (Ingenious, Einfach Genial)28144336324613483180146
Troyes514570179188146
Paths of Glory1158312291125190126998177237
Great Dalmuti56391081499196134126180106188105
Roborally1883153314914612594961267077237
Mahjong2483122149911251901346670179105
Commands & Colors: Ancients72431301347010677237
Sheriff of Nottingham43146
Nations: The Dice Game43146
Russian Railroads33188146
Escape: The Curse of the Temple33188146
Saboteur+6610677146
Mr. Jack60636019021012639179146
UNO7612214914650632433237
Fairy Tale336063507513483179115237
Attika614387591607513419518077237
Isle of Skye55
Britannia30122197536506313412699106237
Blokus8354108602960535183106188
7 Signum (Die Sieben Siegel)839160536419599106146
18172101955581115237
Gang of Four11534122331496342942101959917977
Orleans11572
Legendary: Marvel Deck-Building Game18017977105
Caylus Magna Carta1929603613412618081
St. Petersburg232838431466013021019570106115
Conflict of Heroes: Awakening of the Bear12513021099106188105
Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game63105
Enigma459981188237
Mondo646639106237
Crokinole73108994219096195180106188146
Kimble568325108146125941855237
Betrayal at the House on the Hill6410891125210126106115146
For Sale1151221494213096180179115146
Last Night on Earth: the Zombie Game631256321012665115
Backgammon76343910814619096667081188
Cards Against Humanity17977105
Machi Koro65115146
Las Vegas9965188146
Diamant43961302108310677
Taivaan pilarit (Pillars of the Earth)439112594134195106115237
Rappakalja1158383108146125753919599179188237
Smash Up99106188105
Quantum10677146
Boss Monster10677146
Neuroshima Hex91961302109981146
Flash Point: Fire Rescue12699179115146
Die Macher5683833860429619021019599179146
The Manhattan Project180179115105
Merchants & Marauders9612677146
Here I Stand91609699179188146
Trains8355106188237
Seasons7065146
Sushi Go!11585
New York 190111585
Patchistory10663237
Mice and Mystics9910677237
Elder Sign1959965146
Red November125631346699179115
Vegas Showdown254260130210195180179188237
183094210457081
Kilpikonnakisa1081256313419518077237
Dungeon Lords461341957081188
Alien Frontiers21019518081115237
Forbidden Stars63146
Amun-Re10342838606312519021019599179188237
Zombicide9981115237
Jaipur19599106105
Fresco13051195180179115237
Coco Loco55237
Menolippu Pohjoismaat125210126179115146
Chicago Express (Wabash Cannonball)292294210126180237
Indonesia45149190134180106188146
Salaisuuksien saari (Forbidden Island)210457081
Scripts & Scribes (Biblios)1251909683180188146
Dungeon Petz83106188146
Dokmus72
Age of Renaissance115647214914613465115
Lord of the Rings (Taru Sormusten Herrasta)18391086014613083106146
Inkan aarre19083195115146
Exploding Kittens18885
1775: Rebellion81105
Qin50115
Takenoko195180106188146
Tales of the Arabian Nights190210179188105
EastFront II996312519012699106237
Arboretum115105
La Granja115105
Street Soccer8314991125190134126180179188237
Eläinpyramidi6094648370179
Concept77146
King of New York77146
Battle Sheep77146
Fields of Arle77146
Quartermaster General77146
Timeline19570106115
London46180188146
Alchemists63237
Bang! The dice game179188105
Middle-Earth Quest1257596195180179188237
Among the Stars180106115237
Bezzerwizzer5112699188237
Chinatown4260190134126146
Cluedo83146125944683180237
Hero Quest76498396130134126179146
Sid Meier’s Civilization: The Board Game761348399106188
1960: The Making of the President36125945119599179
Fire in the Lake17977237
Hotelli1151221491258399179115
Aavikon karavaanit (Through the Desert)765431196312553210180237
BattleLore1763607596195188
Condottiere14914639115
Last Panther (Mü & Mehr)99639619083195188237
Mombasa85
Vast: Crystal Caverns85
Mansions of Madness (2nd edition)85
Food Chain Magnate85
BattleCon: Devastation of the Indines106115237
Mage Wars3981
Warhammer 4000045831229619517977
Pingwin (Hey, That’s My Fish!)192563130210195180106
Ginkgopolis180179188146
Runewars9496106115
Klask188105
Pikku Prinssi188105
Rokoko81146
Hive108149146130180188146
Qwixx99106115
Bausack (Bandu)73122149635075195179237
Risk1413549914696949683237
Yspahan1614612594210188237
Qwirkle91125190134195180146
XCOM: The Board Game115146
Runebound (2nd ed.)491227214914699179188237
Age of Industry949633179
Vasco da Gama12553126180115
Madeira12699106237
Ra1823122252514660188237
Earth Reborn13412699188237
Hansa Teutonica369619599237
Innovation19064126180179237
Antiquity122577514612519096195180179188
Huhupuheita77237
Talisman991251309612699237
Libertalia179105
Firefly: The Game81115
Small World: Underground195180188146
Imperial 203094134180179115
Gloom83721498318081
Rummikub8310814914612513013499179188
Thunderstone1309619599179188
Mystery Rummy: Jack the Ripper83641081461902108370179
Diplomacy10135438609150130126179
Lost Legacy179115237
Thunder Alley179115237
Abluxxen179115237
Great Zimbabwe99179188237
Lord of the Rings: The Confrontation24915108439160190210106
Alfapet12219064126180106
Civilization4573831251308399237
Formula Dé184912210860210195180188237
Viticulture180188146
Loopin’ Louie43916019019599179
Tobago190180115237
1844134180179188237
Lewis & Clark17977
Railways of the World190195180179115
Sentinels of the Multiverse18081188
Odin’s Table3213466180
Hornet7551195180188
Taluva14963125190195188237
Railroad Tycoon191742130195179
Last Will6699237
Geschenkt (No Merci!)395714942125190210195180188
Space Hulk42190210188237
Fury of Dracula7291125210126179237
A Game of Thrones: The Card Game180179146
Rattus96126188237
Finstere Flure (Fearsome Floors)498372756094134195237
Viticulture Essential Edition105
Zombicide: Black Plague105
Cthulhu Wars105
Triumph & Tragedy105
Star Wars: Rebellion105
Cthulhu Realms105
Francis Drake105
The Networks105
Epic105
Kingsburg146125179146
Augustus99106188
Werewolf (Mafia, Lupus in Tabula)83457591130188237
Mykerinos45254275210195180
Doom: The Boardgame839914619083180237
Zak Pak!13083195179237
Carcassonne Korttipeli188146
Deus188146
Catanin uudisasukkaat -korttipeli (Settlers of Catan: The Card Game)1151225799919694210126179
Portobello Market60421309683
Peloponnes3239195
Paris Connection195179188237
Zooloretto25426094210195
Targi180179115
iKnow180179115
Trajan19599179237
At the Gates of Loyang94210195180179188
Airlines Europe13419599106
Specter Ops115237
Sanasota115237
Panamax115237
Shadowrun: Crossfire115237
Il Vecchio115237
The Hunters: German U-Boats at War, 1939-4381188
Kadonnut kaupunki81188
Macao759699188
Advanced Civilization1151221081461259413419570
Combat Commander: Europe43639621019599
Wallenstein181315143791190210195180
Epäillyt32130210237
Europe Engulfed122146125190210146
Risk Legacy180106237
Liar’s Dice (Bluff)76759160190195237
Mü & More (Mü & Mehr)12214991125195180106
Battlelore (2. laitos)179146
Walnut Grove2105599
Navegador13483180188
1889210180146
Ubongo 3D130134146
Sword of Rome125210195180179188
Fresh Fish146125134188237
Hollywood (Dream Factory, Fabrik der Träume)8366180188
Bridge768312275195180179188
Yahtzee831081461256466
King of Siam21099179188
Sekigahara: The Unification of Japan179188237
1846179188237
Krosmaster: Arena179188237
Coal Baron179188237
Blue Moon7339457536130210179
Glory to Rome1461251909612699
Advanced Squad Leader834514991125210126188
Virgin Queen99179237
Kill Doctor Lucky18108210195188237
TransEuropa+6313499179
Flaschenteufel41831089914660210195188
Sticheln122108996019099179
Kummitusportaat108134146
Om Nom Nom179115
184812699188
Colosseum99146125210179237
Yomi96195179188
High Society11534287260146125190134188
Cartagena4994210195180237
Tori7513499179
Ora et Labora126180106
1849180188237
Nuns On The Run180188237
Boggle146210195179237
Tiedolla tai tuurilla (Wits & Wagers)994213021083
Advanced Squad Leader Starter Kit 145190146
Acquire458364149126180237
Blitz195180179188
Traders of Genoa45413972991464294195
Egizia210146
Claustrophobia190180179237
Fluxx364128149125210126188
Friday126179188
Choco21083237
Prosperity106188
Warhammer: Invasion190134195180188
Ticket to Ride Märklin574314696195179
Tuppi76287214914619099179
Hobitti126180237
Hawaii126180237
Zombies!11591125210195237
Factory Fun2521019599
The World Cup Game14696130210180179
Captain Sonar146
Celestia146
Atlantis 30th Anniversary Edition146
Mare Nostrum Empires146
Age of War146
Palazzo146
Gold West146
Grand Austria Hotel146
City of Iron: Second Edition146
Burgle Bros.146
Mai-Star146
Good Cop Bad Cop146
Epic Spell Wars of the Battle Wizards – Duel at Mt. Skullzfyre146
Ladies & Gentlemen146
Cacao146
The Grizzled146
Noa146
Malifaux146
Warhammer Quest: The Adventure Card Game146
Kodama: The Tree Spirits146
Paalupaikka190188237
Goa49547299125130210237
Arvuutin13013483180
Tide of Iron75130180237
Niagara39571991190210195
Revolution: The Dutch Revolt 1568-164814991179188
Carcassonne: The Castle2964751461257583
Thebes (Jenseits von Theben)99919694134195
High Frontier210115
Strike of the Eagle180179188
Kemet180179188
Globalissimo180179188
Keltis6075188
Lokomotive Werks19019599179
Skip-Bo8312214991130210237
The City12670
Vasaran Alla12670
Axis & Allies764910814999188
Heckmeck130126237
Vampire: The Eternal Struggle454964108195180237
Shadows of Brimstone188237
Abraca…what?188237
CV188237
Bananas188237
The Witcher Adventure Game188237
Palaces of Carrara188237
Churchill188237
Eminent Domain: Microcosm188237
Foreclosed!188237
Tyynysota188237
Samurai Sword188237
Chimera188237
Merirosvopoukama (Pirate’s Cove)23544514991125195179
Level 7: Omega Protocol81
Napoleonic Wars96179188
Maria19099188
Puzzle Strike210180106
Frank’s Zoo (Zoff im Zoo)122108994294210195
Monopoly Deal210195180188
Clippers19599179
Twilight Imperium 3rd Edition: Shattered Empire7563195179
Napoleon’s Triumph9196210188
Wings of War726063190126
Clash of cultures115
Eggs and Empires115
AquaSphere115
1861115
Homesteaders130210195237
Roads & Boats10814991106
1841210126188
Ligretto83146125190210237
Preußische Ostbahn60190237
DungeonQuest7619064126
Netrunner115179237
Canasta1158372149146210126180
Pacific Typhoon179237
Core Worlds179237
No Retreat! The Russian Front195180188
Halli Galli1909683
Fjords96126180
Conquest of the Empire149146180188
Skat11583122210195180179
Vegas195106
Quarriors195106
Pohjanmaan valtias35
Struggle of Empires122573791125190210
Luna134195188
Himalaya99190210180179
Ascension210195180179
Piirrä ja arvaa190134126180
Jungle Speed12291125134179
HeroScape12214975210195180
Oltre Mare10875130195179
Agricola: All Creatures Big and Small126188
Onirim126188
Reef Encounter45999196190195
Hannibal: Rome vs Carthage11512272125210180179
Asante179188
Zapp Zerapp179188
Codex: Card-Time Strategy179188
Tash-Kalar: Arena of Legends179188
Legacy: The Testament of Duke de Crecy179188
Dragon’s Hoard179188
Storm Over Dien Bien Phu179188
Bilekuosi125180188
A Few Acres of Snow9683
Keythedral3910812519599
Andean Abyss99179
Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Deck-Building Game99179
Ninjato99179
Lost Valley6457149125130134180
Dominion – Hovin juonet27
Warrior Knights108149180188
Mamma Mia!561229991125134195
Nexus Ops14963125190210195
Hacienda57149125190210195180
Scotland Yard83122149146125195179
Legends of Andor180237
1989: Dawn of Freedom180237
Eminent Domain180237
Cyclades130210237
Automobile96126180
Toscana94210188
Felix: Cat in the Sack (Filou – Die Katze im Sack)146125126180
Hamsterrolle91125188
Metro115838391190188
String Railway134180179
Manila1221081496094195
Talisman (4th edition)9112599
Texas Hold’em72125190237
Dobble83180
Terra Evolution83180
Commands & Color: Napoleonics83180
Roll Through the Ages125190126180
Roryn tarinakuutiot195180179
Discworld: Ankh-Morpork195180179
Triominos108195237
A Touch of Evil125190180179
Karibia (Caribbean)83146190237
Duel of Ages108180188
Can’t Stop1158314960130180
Strange Aeons195237
Merkator195237
Letters from Whitechapel195237
Top Race83180188
Snow Tails180188
Marrakech180188
Zombie Dice180188
1860: Railways on the Isle of Wight99134195180
Lohikäärmeiden aarre (Schatz der Drachen)149146237
Neljän suora66
Beowulf: The Legend149210237
Tumblin-Dice126179
Dune83122146210188
Gears of War106
Trumpet106
Europa Tour106
Ugo106
A Study in Emerald106
Black Spy106
Nothing Personal106
Maharaja2939108125188
Tribune146125188
Dungeon Twister122459963195
Wizard130134179
Warhammer Fantasy Battle30125237
Space Crusade11583122210237
Ricochet Robot12214960190180
Friedrich122108149125130179
Call of Cthulhu LCG12521099
Mad Zeppelin195188
Tricoda195188
Neuland122210237
Elfenland7672149190188
Kultainen Kompassi146237
Ubongo Duel210237
Cash and Guns125130195180
Ship Yard19599
Africana19599
Villit Kuviot19599
Tannhäuser91125179
Endeavor9694180
Pictionary1158313064
Heitä sikaa11596179
Leonardo da Vinci1991
StarCraft: The Board Game91125210180
Pekingin Mysteeri83190237
EastFront8312272149125190179
18XX125195179
Balloon Cup5683146210195180
Black Friday210195179
Horus Heresy210195179
Ca$h’n’Gun$5799210179
Suomi-tietopeli134195180
Vikings146125190210180
Power Grid: First Sparks126180
Richard Scarryn Touhula126180
Pantheon126180
Killer Bunnies and the Quest for the Magic Carrot125188
Republic of Rome1158312272195179
Catacombs210188
Ave Caesar149146134180
Code 777 / Tricoda180179
Axis & Allies: Guadalcanal180179
Lyssan180179
Chez Geek4573237
Warmachine / Hordes125130210180
Arvaa kuka?14696195
Iskelmä Tietopeli130134180
Louis XIV393899146125210
Warhammer Quest115237
The Legend of Drizzt237
Potion Explosion237
Temple of Elemental Evil Boardgame237
Quadropolis237
Afrikan tähti: Retkikunnat237
Android: Infiltration237
Mage Wars Academy237
Indigo237
Thunderbirds237
Grog Island237
Watson & Holmes: From the Diaries of 221B237
Sammakko237
Steam Time237
Mogel Motte237
Family Business237
Love Letter: Batman237
Fortuna237
Mafia de Cuba237
Secret Hitler237
Amerigo237
Sails of Glory237
Factory Funner237
Raiders of the North Sea237
Telepaatti237
Mangrovia237
One Night Ultimate Vampire237
Bora Bora237
Valeria: Card Kingdoms237
The Boss237
Lords of Scotland237
Dawn of the Zeds237
Bello Colori237
Warhammer 40 000: Conquest237
Via Nebula237
The Castles of Burgundy Card Game237
Traders of Osaka237
Stockpile237
Flick ’em Up!237
Rumms237
Arabian nights237
Imagine237
Ultimate Warriorz237
Antike II237
Reluctant Enemies237
Two Rooms and a Boom237
Above and Below237
The Butterfly Garden237
Tiny Epic Galaxy237
Yedo237
Greed237
DC Deck Building Game237
Codenames Pictures237
Blueprints237
Terra237
Pocket Imperium237
The Last Blitzkrieg237
Tiny Epic Kingdoms237
504237
Panic Station237
Duel of Ages II237
Completto237
Chaosmos237
Dale of Merchants 2237
Chain Of Command237
Empire of the Sun237
Star Wars: Armada Miniature Game237
Evolution237
51st State Master Set237
1822: The Railways of Great Britain237
Myrmes237
The Prodigals Club237
The Undercity: An Iron Kingdoms Adventure Board Game237
Gold Ahoy!237
Marrying Mr. Darcy237
Silent Victory: U.S. Submarines in the Pacific, 1941-45237
Mega Civilization237
Cutthroat Caverns237
Nehemiah237
Fungi237
Warhammer Quest: Silver Tower237
Robot Turtles237
Space Station237
Scoville237
Kittens in a Blender237
Ice Cool237
Risk: Game of Thrones237
Relic237
Pandemic: the Cure237
Principato237
Nippon237
Shark237
Warmachine MkIII237
Migration237
Beasty Bar237
Horus Heresy: Betrayal at Calth237
Dino Race237
Drakon (4th edition)237
Kyoto Protocol237
Empires: Age of Discovery237
Hotel Mystery237
Ukraine ’43237
Blood Bound237
Citrus237
Big Book of Madness237
Case Blue146125190210195
Dotto83
Satumaa83
Primordial Soup (Ursuppe)12299130210195
Travel Blokus (Blokus Duo)99190179
D-Day Dice195179
Power Grid: Factory Manager63195
Schotten-Totten7299146125190210
Rosenkönig125190179
War on Terror146190179
Rum & Pirates210195180
Land Unter11583122188
Tinner’s Trail14650
Trivial Pursuit Globetrotter122188
For the People122188
Brew Crafters188
Lords of Xidit188
Viceroy188
Jungle Rumble188
Urbion188
Dinosauruspeli188
Fief: France 1429188
World of Tanks: Rush188
Happy Pigs188
Dizious188
Room 25188
Orcs Orcs Orcs188
Pandanté188
Guildhall188
Professor Crocodile’s Safari School188
Skull188
Mucca Pazza188
A Brief History of the World188
Tanto Cuore188
AniMix188
Würfel Bohnanza188
1835188
Fluxx Pirates188
Elysium188
Steam Park188
Cthulhu Gloom188
Mascarade188
Samurai Spirit188
Three Kingdoms Redux188
Roll Through the Ages: The Iron Age188
Progress: Evolution of Technology188
Battles of Westeros188
Xia: Legends of a Drift System188
The Guns of Gettysburg188
Day of Days188
Argent: The Consortium188
Archipelago188
Marvel Dice Masters188
El Gaucho188
Start Player188
Halli Klack188
Loony Quest188
Super Farmari188
Greenland188
Shadows of Brimstone: Swamps of Death188
Magic Tower188
Escape: Zombie City188
Yardmaster Express188
Eurooppa Tietopeli188
One Zero One188
Dungeon Roll188
Schweinebammel188
Rancho188
King’s Blood188
Love Letter: The Hobbit – The Battle of the Five Armies188
Toc Toc Woodman188
Suomi Filmi Elokuvatietopeli188
Fluxx Monty Python188
Steampunk Rally188
La Cucaracha188
Atlantic Storm188
Pokeri11599146210195
Vimmaiset vampyyrit (Dawn Under)10814914612594
Othello838319083
Steel Driver60195
Rialto99
Jää Sulaa99
BIOS: Megafauna99
Continental Divide99
Tokyo Train99
Star Wars: The Card Game99
Dixit Odyssey99
Spartacus99
Kings of Air and Steam99
Elasund7275146190210
Amyitis63125190
Huojuva torni96195
1880: China96195
Maailman ympäri 80 päivässä149195180
Tammi83210179
Blue Moon City7591125
Menolippu USA 1910 (Ticket to Ride – USA 1910)7563
Charly210126
Areena — Titaanien taisto210179
Upwords146190210195
Wyatt Earp190134195
Wings of War Miniatures91180
Tarot (ranskalainen)125210180
Kosminen kierros134180
Quo Vadis?122190179
Monopoly Suomi190126
Mexican Train (Meksikon pikajuna)190126
Taj Mahal36287299146210
Antike389991
In the Shadow of the Emperor (Im Schatten des Kaisers)837214991210
EuroFront II195180
Fighting Formations: Grossdeutschland Motorized Infantry Division195180
Fortune and Glory: The Cliffhanger Game195180
Zombie Fluxx195180
A Victory Lost195180
A la carte195180
Kunstmarkt9991125
Poison50
Set14660
Baltic Gap190210180
Alea Iacta Est190210180
Alchemist60195
Fits12596
Carolus Magnus149125180
Farlander149146180
Gulo Gulo108125190134
Container96195
Cafe International146125195
Australia83108210180
Kanin Loikka134195
Web of Power (Kardinal & König)3029542599
Hammer of the Scots564983108149190195
Hare & Tortoise11583122179
Age of Napoleon83122179
Axis & Allies: D-Day4983108190180
Mordheim: City of the Damned11583108149210195
Babel122179
Taistelu Roomasta (Struggle for Rome)14914696
Witch’s Brew126
Sfinksi126
Darjeeling126
Ginirommi126
Finanssi11583122210180
Battlefleet Gothic115179
Kalmankuja 13115179
Kremlin76190210195
Carcassonne Uusi Maailma125190195
Pampas Railroads125190195
Courtier179
Gobb’it179
Potato Man179
Baobab179
Star Trek: Fleet Captains179
Munchkin Bites!179
Eight Minute Empire: Legends179
The Hobbit (2010)179
Santiago179
Clocktowers179
Terra Nova179
Dungeon Guilds179
Say Anything179
Skåne179
18Ruhr179
Conflict of Heroes: Storms of Steel179
How Many?179
Belfort179
Zombie 15′179
Romans Go Home179
Fleet179
Angola179
Micro Mutants Evolution179
FUBA179
Euphoria179
Stronghold179
Ardennes ’44179
Richelieu179
France ’40179
Black Fleet179
Marnon179
Heroes Wanted179
Rampage179
The Boss179
Audatia179
Dust Tactics179
Venetia179
Subdivision179
Kummituslinna179
Dwarven Miner179
Eight Minute Empire179
Wellington179
Masters Gallery179
Speculation179
Dungeon Dice179
Händler der Karibik179
Ristiseiska179
Rolling Stock179
Plunder (2013)179
On the Underground190210195
Phoenicia43190
Ubongo Extreme96130
Die Dolmengötter91130
Once Upon a Time76210180
Uusi Finanssi768310896
Android125180
Gosu210180
Maaginen labyrintti130134
Villa Paletti764910860190
Kuin kaksi marjaa122108149180
TransAmerica13296410899146
Industrial Waste64108125190210
The Hanging Gardens190180
Lasten Carcassonne94210
Power Struggle94210
World of Warcraft: The Boardgame91125
Space Hulk (3rd ed.)96210
Munchkin Cthulhu146125210
Italia146125210
Rails of Europe146125210
De Bellis Multitudinis146125210
Torres368372180
Mystery of the Abbey768391190
Dungeons & Dragons: Castle Ravenloft Board Game96
Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon Board Game96
Mylly96
Isäntä vastaan Emäntä96
Yinsh83122210195
Twister122210195
Pimeyden Valtakunta83146195
Tarot (Tarok, Tarokk)115146195
A Castle for All Seasons125195
Ticket to Ride: Switzerland146195
Crusader Rex7275190
Arimaa210195
PitchCar Mini210195
51st State210195
Sanastaja210195
Crazy old Fish War210195
Lancaster210195
Scepter of Zavandor210195
Ascending Empires210195
Game of Life210195
Biribi210195
Ark of the Covenant (Liitonarkki)210195
Mississippi Queen768375146
Lost Cities: The Board Game96190
Alcatraz768312299130
Cthulhu 500122108180
Korea: The Forgotten War125190210
Hamburgum146190210
Uudet löytöretket (Die neuen Entdecker)11549190195
Steam Barons190134
Kill the Hippies190134
Carcassonne: Inns & Cathedrals (Kirkot ja kievarit)1158364108146125
Risk 2210 AD7649180
Santy Anno149146125
To Court the King149146125
Edel, Stein & Reich149146125
Hertta11583190195
Mogul7299146
Celtica149146210
Jambo12272146210
Illuminati5683108146210
Aether190195
Greed, Incorporated190195
Kuoppa122180
Colossal Arena6472125190
Evo56149195
Carcassonne: Builders & Traders (Kirjurit ja kauppiaat)303483108149146
Dvonn125130
Castle115180
Valley of the Mammoths115180
Age of Empires III146130
Uptown146130
World of Warcraft Trading Card Game146130

Kestomenestyjät

Listalta on löydettävissä pelejä, jotka ovat saaneet ääniä joka vuosi ensiesiintymisestään alkaen. Nämä ovat kestävyytensä osoittaneita klassikkopelejä, joihin kannattaa tutustua, jos ne ovat vielä vieraita.

14 vuoden kerhossa ovat seuraavat pelit, jotka ovat saaneet ääniä joka vuosi, kun äänestys on järjestetty:

13 vuoden katkeamattoman äänestysputken ovat saaneet kasaan:

12 vuoden menestysputki on seuraavilla peleillä:

11 vuoden listalle pääsevät:

10 vuoden listalla ovat:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *