Vuosiäänestys

Vuosiäänestys 2015Lautapelioppaan vuosiäänestys on jokavuotinen ja perinteikäs äänestys, jossa pistetään vuoden aikana pelatut pelit paremmuusjärjestykseen. Äänestys on järjestetty joka vuosi syyskuussa vuodesta 2003 lähtien, joten siitä saa hyvän kuvan suomalaisten peliharrastajien suosikkipeleistä vuosien varrelta. Äänestystä ei ole rajattu tiettyyn aikaan ilmestyneisiin peleihin, vaan äänestää saa mitä tahansa peliä, kunhan sitä on viimeksi kuluneen vuoden aikana pelannut.

Peleistä äänestyksen piiriin kuuluvat lautapelit Afrikan tähdestä Puerto Ricoon, seurapelit, omalla pakallaan pelattavat kaupalliset korttipelit, perinteiset korttipelit, keräilykorttipelit ja miniatyyripelit. Äänestää ei voi roolipelejä, tietokonepelejä, konsolipelejä tai kolikkopelejä. Nyrkkisääntönä todettakoon, että jos peli löytyy BoardGameGeekistä, sitä voi äänestää.

Vuosiäänestyksen logon on tehnyt Sampo Sikiö.

Vuoden 2016 äänestys käydään syyskuussa 2016.

Aikaisempien äänestysten tulokset

2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015

Kokonaistilanne

Pelit on pisteytetty siten, että kunkin vuoden voittaja saa 100 pistettä ja muut pelit vähemmän, riippuen äänimäärästään. Lisäksi aikaisempien vuosien pisteistä osa haihtuu joka vuosi pois, joten ne merkitsevät vuosi vuodelta vähemmän. Numero kertoo pelin sijoituksen kyseisenä vuonna ja ruudun väri kehityksen edellisestä vuodesta (vihreä = ylös, punainen = alas, keltainen = pysyy samana, valkoinen = ei sijoitusta).

Peli2003200420052006200720082009201020112012201320142015
Dominion – Valtakunta1461112232
Eclipse94221111
Carcassonne22146352344312
Agricola12576526
7 Wonders13053352
Power Grid9682547912774
Race for the Galaxy23311981010
Menolippu (Ticket to Ride)13331171148591010
Puerto Rico11221456128102020
Catanin uudisasukkaat (Settlers of Catan)33812111489147152417
Arkham Horror251443148141313282025
Terra Mystica6136
Small World14242219121318
Galaxy Trucker85203033221620
Through the Ages: A Story of Civilization75812111917203320
Tichu764954108372413243019202020
Battlestar Galactica10122014221825
Love Letter3069
Twilight Struggle108254238182030221325
Pandemia (Pandemic)631781510221863
Caylus141427143933184243
Dixit361511163325
Memoir ’441846192927183026552531
Bohnanza97186152938262633162554
Notre Dame62422123017324254
Afrikan tähti36641496327362147064
Mage Knight: Board Game19121734
King of Tokyo1344518843
Kingdom Builder16105025
Thurn und Taxis8211221439247064115
Samurai24217561119175133398177
Splendor505
Monopoli (Monopoly)2441287591603646618010663
Village83393314
A Game of Thrones91833756360636419702354
Stone Age – Kivikausi9122104630554243
Caverna831
Nations991037
Magic: The Gathering1018391499160948319305054
Castles of Mad King Ludwig6
Brass2442368326702563
Space Alert14753066364263
Eldritch Horror2518
Lords of Waterdeep55222543
Imperial561426468355179
6 Nimmt!1154928313714192064339910677
Menolippu Eurooppa (Ticket to Ride Europe)64572542125635183704243
Age of Steam243413192542224664337050115
Modern Art5623101499113236282639115
Star Realms6414
Suburbia702525
Twilight Imperium (3. laitos)3925434227369683706463
Tzolk’in: The Mayan Calendar142577
Dead of Winter: A Crossroads Game12
Bang!1152964252514502683555564188
The Resistance6455226454
Alhambra11523111025636032395518050115
Munchkin45831089963967513483323377
Mansions of Madness3924325077
Trivial Pursuit363428108991464226645180179
Star Wars: X-Wing Miniatures Game393334
Le Havre322228555550115
Star Wars: Imperial Assault14
Fauna193635453910677
Steam172264455564115
El Grande4511141014125531348355106188
The Castles of Burgundy45323363
Alias5673546360321033180179188
Carcassonne: Kivikausi (Hunters & Gatherers)14725574363507583307064115
Cosmic Encounter (Universumin valtiaat)115731221461251306483705043
PitchCar115491223786046134459981115
Scrabble564183149636046155555179115
The Resistance: Avalon995031
Princes of Florence6232119914607564125180106188
Citadels (Ohne Furcht und Adel)713212543423853966639179115
Oregon244236134333981188
War of the Ring23721991426351837010677
Go52183399144294518355106188
Ubongo4560249653518339106115
Hanabi195396437
Descent: Journeys in the Dark1089914612553134553642188
Blood Bowl: Team Manager831805037
Android: Netrunner1952833115
San Juan182812132996536455180106
In the Year of the Dragon146026641257017977
Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island2543
Tigris & Euphrates (Eufrat & Tigris)745103723509412539188
Kadonneet Kaupungit (Lost Cities)30495419754232266483180179115
Roll for the Galaxy24
Guillotine564983572563125531348355106115
Shadows over Camelot23254336601908312518010677
Shogun13299694396670179
Coloretto3612185743913246963355
Shakki14391081491463875351259964188
Summoner Wars209125395077
Pathfinder Adventure Card Game6437
Lord of the Rings: The Card Game461259942115
Mallorca (Finca)94262699115
Ghost Stories63356618017963
18624254
Blokus8354108602960535183106188
Caylus Magna Carta1929603613412518081
Tikal24498345434212513013419518010677
18567536125461346655106
One Night Ultimate Werewolf17934
Gang of Four11534122331496342942091959917977
St. Petersburg232838431466013020919570106115
Muuttuva Labyrintti752433106188
Glen More51663981188
Istanbul10637
Dominant Species645536106188
Genial (Ingenious, Einfach Genial)28144336324613483180
Britannia30122197536506313412599106
Attika614387591607513419518077
Roborally1883153314914612594961257077
Fairy Tale336063507513483179115
Paths of Glory1158312291125190125998177
Commands & Colors: Ancients72431301347010677
UNO7612214914650632433
Last Night on Earth: the Zombie Game631256320912564115
Five Tribes17937
Tsuro604219555106115
Backgammon76343910814619096667081188
Diamant43961302098310677
Battle Line45835775429612518081188
Chaos in the Old World63518399179115
Kimble568325108146125941855
Troyes514570179188
18172091955581115
Mr. Jack60636019020912539179
Red November125631346699179115
183094209457081
Dungeon Lords461341957081188
Taivaan pilarit (Pillars of the Earth)439112594134195106115
Mondo646639106
Enigma459981188
Vegas Showdown254260130209195180179188
Amun-Re10342838606312519020919599179188
7 Signum (Die Sieben Siegel)839160536419599106
Salaisuuksien saari (Forbidden Island)209457081
Rappakalja1158383108146125753919599179188
Age of Renaissance115647214914613464115
Russian Railroads33188
Escape: The Curse of the Temple33188
BattleLore1763607596195188
The Voyages of Marco Polo43
Sheriff of Nottingham43
Coup43
Nations: The Dice Game43
Saboteur+6610677
Keyflower18010663
Chicago Express (Wabash Cannonball)292294209125180
Pingwin (Hey, That’s My Fish!)192563130209195180106
Crokinole73108994219096195180106188
Great Dalmuti56391081499196134125180106188
Eläinpyramidi6094648370179
Qin50115
Glass Road50115
Trains8355106188
For Sale1151221494213096180179115
1960: The Making of the President36125945119599179
Mahjong2483122149911251901346670179
Patchistory10663
Mice and Mystics9910677
Kilpikonnakisa1081256313419518077
Betrayal at the House on the Hill6410891125209125106115
Die Macher5683833860429619020919599179
Timeline19570106115
Blood Bowl14418314912583106115
Alien Frontiers20919518081115
Stich-Meister12510677
Fresco13051195180179115
Zombicide9981115
Hotelli1151221491258399179115
Aavikon karavaanit (Through the Desert)765431196312553209180
Railroad Tycoon191742130195179
Sid Meier’s Civilization: The Board Game761348399106188
Sherlock Holmes Consulting Detective54
Coco Loco54
Imperial Settlers54
Diplomacy10135438609150130125179
Condottiere14914639115
Lord of the Rings: The Confrontation24915108439160190209106
Machi Koro64115
Las Vegas9964188
EastFront II996312519012599106
Antiquity122577514612519096195180179188
Neuroshima Hex91961302099981
Warhammer 4000045831229619517977
Here I Stand91609699179188
Street Soccer8314991125190134125180179188
Mage Wars3981
Concordia50188
Runewars9496106115
Loopin’ Louie43916019019599179
Mykerinos45254275209195180
Age of Industry949633179
Flash Point: Fire Rescue12599179115
Wallenstein181315143791190209195180
Vasco da Gama12553125180115
Camel Cup10677
Boss Monster10677
Quantum10677
Qwixx99106115
Merchants & Marauders9612577
Seasons7064
Zooloretto25426094209195
Ra1823122252514660188
Rummikub8310814914612513013499179188
Elder Sign1959964
Gloom83721498318081
Geschenkt (No Merci!)395714942125190209195180188
Yspahan1614612594209188
Legendary: Marvel Deck-Building Game18017977
Mystery Rummy: Jack the Ripper83641081461902098370179
Conflict of Heroes: Awakening of the Bear12513020999106188
Cluedo83146125944683180
Middle-Earth Quest1257596195180179188
Last Panther (Mü & Mehr)99639619083195188
Imperial 203094134180179115
Thunderstone1309619599179188
Bezzerwizzer5112599188
Indonesia45149190134180106188
Lord of the Rings (Taru Sormusten Herrasta)18391086014613083106
Portobello Market60421309683
Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game63
Alchemists63
Colt Express63
Spyfall63
Forbidden Stars63
Alfapet12219064125180106
Menolippu Pohjoismaat125209125179115
Among the Stars180106115
Combat Commander: Europe43639620919599
Catanin uudisasukkaat -korttipeli (Settlers of Catan: The Card Game)1151225799919694209125179
Odin’s Table3213466180
Risk1413549914696949683
Bausack (Bandu)73122149635075195179
Hornet7551195180188
Blue Moon7339457536130209179
Railways of the World190195180179115
Lewis & Clark17977
Cards Against Humanity17977
Fire in the Lake17977
Scripts & Scribes (Biblios)1251909683180188
Sentinels of the Multiverse18081188
Dungeon Petz83106188
Peloponnes3239195
Runebound (2nd ed.)491227214914699179188
BattleCon: Devastation of the Indines106115
Augustus99106188
Smash Up99106188
Advanced Civilization1151221081461259413419570
High Society11534287260146125190134188
Inkan aarre19083195115
Talisman991251309612599
Mü & More (Mü & Mehr)12214991125195180106
Niagara39571991190209195
Takenoko195180106188
Advanced Squad Leader834514991125209125188
Hansa Teutonica369619599
At the Gates of Loyang94209195180179188
Bridge768312275195180179188
Macao759699188
Flaschenteufel41831089914660209195188
Airlines Europe13419599106
Traders of Genoa45413972991464294195
Yahtzee831081461256466
Targi180179115
iKnow180179115
The Manhattan Project180179115
Innovation19064125180179
Chinatown4260190134125
Madeira12599106
Tiedolla tai tuurilla (Wits & Wagers)994213020983
Earth Reborn13412599188
Kadonnut kaupunki81188
The Hunters: German U-Boats at War, 1939-4381188
Formula Dé184912210860209195180188
Sticheln122108996019099179
Walnut Grove2095599
Ticket to Ride Märklin574314696195179
Glory to Rome1461251909612599
Navegador13483180188
Sword of Rome125209195180179188
Hollywood (Dream Factory, Fabrik der Träume)8366180188
Fields of Arle77
Battle Sheep77
Patchwork77
King of New York77
Huhupuheita77
Concept77
Quartermaster General77
Port Royal77
London46180188
Factory Fun2520919599
TransEuropa+6313499179
King of Siam20999179188
Finstere Flure (Fearsome Floors)498372756094134195
Hero Quest76498396130134125179
Werewolf (Mafia, Lupus in Tabula)83457591130188
Civilization4573831251308399
Carcassonne: The Castle2964751461257583
Taluva14963125190195188
Jaipur19599106
Tori7513499179
Fluxx364128149125209125188
184812599188
Tuppi76287214914619099179
Yomi96195179188
Thebes (Jenseits von Theben)99919694134195
Om Nom Nom179115
Lost Legacy179115
Thunder Alley179115
Abluxxen179115
Great Zimbabwe99179188
Wings of War726063190125
Merirosvopoukama (Pirate’s Cove)23544514991125195179
Ora et Labora125180106
Frank’s Zoo (Zoff im Zoo)122108994294209195
Fury of Dracula7291125209125179
Tobago190180115
Struggle of Empires122573791125190209
1844134180179188
Space Hulk42190209188
Blitz195180179188
Doom: The Boardgame839914619083180
Twilight Imperium 3rd Edition: Shattered Empire7563195179
The World Cup Game14696130209180179
Last Will6699
Friday125179188
Revolution: The Dutch Revolt 1568-164814991179188
Warhammer: Invasion190134195180188
Liar’s Dice (Bluff)76759160190195
Prosperity106188
Rattus96125188
Arvuutin13013483180
Keltis6075188
Hive108149146130180188
Axis & Allies764910814999188
Reef Encounter45999196190195
Zak Pak!13083195179
Roads & Boats10814991106
Epäillyt32130209
Qwirkle91125190134195180
Napoleon’s Triumph9196209188
Lokomotive Werks19019599179
The City12570
Vasaran Alla12570
Ginkgopolis180179188
Napoleonic Wars96179188
Kemet180179188
Strike of the Eagle180179188
Globalissimo180179188
High Frontier209115
Canasta1158372149146209125180
Firefly81
1775: Rebellion81
Rokoko81
Level 7: Omega Protocol81
Leonardo da Vinci1991
Maria19099188
Puzzle Strike209180106
Paris Connection195179188
Oltre Mare10875130195179
Trajan19599179
Clippers19599179
Monopoly Deal209195180188
Mamma Mia!561229991125134195
Lost Valley6457149125130134180
Nexus Ops14963125190209195
DungeonQuest7619064125
Panamax115
Dale of Merchants115
Arboretum115
1861115
Il Vecchio115
La Granja115
Specter Ops115
Shadowrun: Crossfire115
Sushi Go!115
AquaSphere115
Sanasota115
Firefly: The Game115
Eggs and Empires115
Clash of cultures115
Orleans115
New York 1901115
XCOM: The Board Game115
Himalaya99190209180179
Jungle Speed12291125134179
Dominion – Hovin juonet27
1841209125188
Conquest of the Empire149146180188
HeroScape12214975209195180
Dungeon Twister122459963195
Fresh Fish146125134188
Halli Galli1909683
Risk Legacy180106
Hacienda57149125190209195180
Pohjanmaan valtias35
Manila1221081496094195
Fjords96125180
Keythedral3910812519599
Scotland Yard83122149146125195179
Hannibal: Rome vs Carthage11512272125209180179
Tales of the Arabian Nights190179188
Skat11583122209195180179
Small World: Underground195180188
No Retreat! The Russian Front195180188
Colosseum99146125209179
Piirrä ja arvaa190134125180
Quarriors195106
Vegas195106
Metro115838391190188
Ascension209195180179
Luna134195188
Hamsterrolle91125188
Talisman (4th edition)9112599
Can’t Stop1158314960130180
A Few Acres of Snow9683
Felix: Cat in the Sack (Filou – Die Katze im Sack)146125125180
Warrior Knights108149180188
Agricola: All Creatures Big and Small125188
Onirim125188
Automobile96125180
Kill Doctor Lucky18108209195188
Bilekuosi125180188
War of Resistance115179188
Dragon’s Hoard179188
Codex: Card-Time Strategy179188
Storm Over Dien Bien Phu179188
Krosmaster: Arena179188
Bang! The dice game179188
Asante179188
1846179188
Coal Baron179188
Sekigahara: The Unification of Japan179188
Zapp Zerapp179188
Tash-Kalar: Arena of Legends179188
Legacy: The Testament of Duke de Crecy179188
Louis XIV393899146125209
Virgin Queen99179
Andean Abyss99179
Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Deck-Building Game99179
Ninjato99179
186099134195180
Toscana94209188
Roll Through the Ages125190125180
String Railway134180179
Commands & Color: Napoleonics83180
Dobble83180
Terra Evolution83180
Ricochet Robot12214960190180
Maharaja2939108125188
Acquire458364149125180
Cartagena4994209195180
A Touch of Evil125190180179
Friedrich122108149125130179
Discworld: Ankh-Morpork195180179
Roryn tarinakuutiot195180179
Boggle146209195179
Duel of Ages108180188
Ca$h’n’Gun$5799209179
Dune83122146209188
Goa49547299125130209
EastFront8312272149125190179
Elfenland7672149190188
Neljän suora66
Tribune146125188
Tannhäuser91125179
Top Race83180188
StarCraft: The Board Game91125209180
Zombie Dice180188
Snow Tails180188
Nuns On The Run180188
1849180188
Marrakech180188
Viticulture180188
Tumblin-Dice125179
Pictionary1158313064
Endeavor9694180
Wizard130134179
Call of Cthulhu LCG12520999
Schotten-Totten7299146125190209
Cash and Guns125130195180
Black Spy106
Europa Tour106
Nothing Personal106
A Study in Emerald106
Ugo106
Gears of War106
Trumpet106
Menolippu USA 1910 (Ticket to Ride – USA 1910)7563
Balloon Cup5683146209195180
Tide of Iron75130180
Zombies!11591125209195
Elasund7275146190209
Blue Moon City7591125
Ave Caesar149146134180
Vikings146125190209180
Tricoda195188
Mad Zeppelin195188
Claustrophobia190180179
Africana19599
Ship Yard19599
Villit Kuviot19599
Heitä sikaa11596179
Primordial Soup (Ursuppe)12299130209195
Web of Power (Kardinal & König)3029542599
18XX125195179
Antike389991
Skip-Bo8312214991130209
Republic of Rome1158312272195179
Taj Mahal36287299146209
Black Friday209195179
Horus Heresy209195179
Suomi-tietopeli134195180
Arvaa kuka?14696195
Pokeri11599146209195
Vimmaiset vampyyrit (Dawn Under)10814914612594
Case Blue146125190209195
Travel Blokus (Blokus Duo)99190179
Warmachine / Hordes125130209180
Tinner’s Trail14650
Hawaii125180
Hobitti125180
Power Grid: First Sparks125180
Pantheon125180
Richard Scarryn Touhula125180
Kingsburg146125179
Iskelmä Tietopeli130134180
Amyitis63125190
Stichmeister83195
Code 777 / Tricoda180179
Lyssan180179
A Game of Thrones: The Card Game180179
Axis & Allies: Guadalcanal180179
Catacombs209188
Kunstmarkt9991125
In the Shadow of the Emperor (Im Schatten des Kaisers)837214991209
Alchemist60195
Power Grid: Factory Manager63195
Vampire: The Eternal Struggle454964108195180
Phoenicia43190
Paalupaikka190188
War on Terror146190179
Choco83
Dotto83
Satumaa83
Rosenkönig125190179
Steel Driver60195
Villa Paletti764910860190
Othello838319083
D-Day Dice195179
Rum & Pirates209195180
Heckmeck130125
TransAmerica13296410899146
Maailman ympäri 80 päivässä149195180
Land Unter11583122188
Wings of War Miniatures91180
Trivial Pursuit Globetrotter122188
For the People122188
Upwords146190209195
Huojuva torni96195
1880: China96195
Set14660
Tammi83209179

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *