Taru sormusten herrasta (Lord of the Rings)

20.12.2008 - Mikko Saari  

Elokuvien myötä Taru sormusten herrasta on ollut kovin suosittu aihe pelimarkkinoilla. Tämä peli ehti kuitenkin kauppoihin jo ennen elokuvia. Tyyli on silti elokuvat katsoneelle tuttu, sillä pelin kuvitus on maestro John Howen käsialaa.

Taru sormusten herrasta on erikoinen peli, sillä se on yhteistyöpeli. Pelaajat ovat hobittiseurue, joka yrittää viedä sormuksen Tuomiovuoren liekkeihin. Vastassa on Sauronia kuvaava pelimekaniikka. Matsit voivat olla tiukkojakin, vaikka ihmisälyä ei vastassa olekaan.

Pelin idea

Taru sormusten herrasta kansiPeli jakautuu matkan vaiheita kuvaaviin skenaarioihin. Kussakin ideana on matkustaa laudalla reittien halki pelaamalla oikeanlaisia kortteja. Pelin tahtia määräävät joka vuoron alussa nostettavat laatat, jotka tuottavat monenlaista harmia, etenkin käynnistäessään kirjan tapahtumia kuvaavia pelitapahtumia. Pelissä onkin mukavaa kauhun tuntua, kun pelitapahtumat tuntuvat jyräävän pelaajat.

Kysymys on pitkälti resurssinhallinnasta. Pelaajien on tasapainotettava tarve pelata kortteja ja tarve levätä keräten voimia. Toisaalta on tärkeää osata uhrata oma hobitti oikealla hetkellä yhteisen hyvän eteen sormuksenkantajan suojelemiseksi.

Yhteistyö on siis kaikinpuolin poikaa. Pelaajat eivät saa esitellä korttejaan toisilleen, mutta korteistaan saa puhua vapaasti. Tällä on luultavasti pyritty saamaan pelaajat tekemään omat päätöksensä. Varsinkin jos pelissä on kokeneita ja vähemmän kokeneita pelaajia, vaarana on, että kokeneet pelaajat kertovat muille, mitä heidän tulee tehdä, jolloin on sama kuinka monta pelaajaa pelissä oikeasti on mukana. Tämä on toki useimpien yhteistyöpelien ongelma, jonka vakavuus riippuu paljon pelitilanteesta.

Lisäosat

Peliin on saatavilla kolme lisäosaa, Friends & Foes, Sauron ja Battlefields. Friends & Foes lisää kaksi skenaariolautaa (Brii ja Isengard) ja vihollisia, joita vastaan taistella. Sauron-lisäosa tekee yhdestä pelaajasta Sauronin ja antaa tälle uusia konsteja hobittien hätyyttämiseksi. Battlefields lisää joka skenaarioon taistelukentän, jolla menestyminen parantaa asemia.

Peruspeli menee takuuvarmasti vanhaksi ennemmin tai myöhemmin, joten pelin ystävien kannattanee hankkia lisäosat tuomaan peliin eloa. Niitä ei ole saatavilla suomeksi, mutta englanninkieliset laajennokset ovat yhteensopivia suomenkielisen peruspelin kanssa. Lue Friends & Foesin suomenkieliset säännöt.

Suunnittelija:
Julkaisija: Kosmos, Fantasy Flight Games, Tactic
Ilmestymisvuosi: 2000
Pelaajamäärä: 2-5
Pituus: 60 min

Katso myös

Osta peli Lautapelit.fi-kaupasta!Osta Taru sormusten herrasta Lautapelit.fi-verkkokaupasta.

Peli kuuluu ryhmiin: , , , , , ,

Jos tämä kiinnostaa, katso myös nämä: Lord of the Rings: The Confrontation · War of the Ring · Beowulf: The Legend · World of Warcraft: The Board Game · Dungeon Twister

Lisätietoja BoardGameGeekistä: Taru sormusten herrasta (Lord of the Rings)

Arvostele Taru sormusten herrasta (Lord of the Rings)

Sinun täytyy rekisteröityä käyttäjäksi voidaksesi arvostella pelejä.

Ääniä:41
Aito keskiarvo:3.27
Tasoitettu keskiarvo:3.27

Pelin fanit: Heka

  • 0: 0
  • 1: 1
  • 2: 4
  • 3: 20
  • 4: 15
  • 5: 1

Antaa palaa!

Kerro meille, mitä mielessäsi liikkuu tai kysy, jos jäi kysyttävää. Laajemmille keskustelunavauksille ja vaativammille kysymyksille suosittelemme Lautapeliseuran foorumia, jossa käydään astetta vilkkaampaa keskustelua peleistä.

Jos haluat kuvasi näkyviin kommentin seuraksi, hanki itsellesi oma gravatar!