Vuosiäänestys

Vuosiäänestys 2018Lautapelioppaan vuosiäänestys on jokavuotinen ja perinteikäs äänestys, jossa pistetään vuoden aikana pelatut pelit paremmuusjärjestykseen. Äänestys on järjestetty joka vuosi syyskuussa vuodesta 2003 lähtien, joten siitä saa hyvän kuvan suomalaisten peliharrastajien suosikkipeleistä vuosien varrelta. Äänestystä ei ole rajattu tiettyyn aikaan ilmestyneisiin peleihin, vaan äänestää saa mitä tahansa peliä, kunhan sitä on viimeksi kuluneen vuoden aikana pelannut.

Peleistä äänestyksen piiriin kuuluvat lautapelit Afrikan tähdestä Puerto Ricoon, seurapelit, omalla pakallaan pelattavat kaupalliset korttipelit, perinteiset korttipelit, keräilykorttipelit ja miniatyyripelit. Äänestää ei voi roolipelejä, tietokonepelejä, konsolipelejä tai kolikkopelejä. Nyrkkisääntönä todettakoon, että jos peli löytyy BoardGameGeekistä, sitä voi äänestää.

Vuosiäänestyksen logon on tehnyt Sampo Sikiö.

Äänestysaika päättyi 16.9.2018, seuraava vuosiäänestys on syyskuun alussa 2019.

Aikaisempien äänestysten tulokset

2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018

Kokonaistilanne

Pelit on pisteytetty siten, että kunkin vuoden voittaja saa 100 pistettä ja muut pelit vähemmän, riippuen äänimäärästään. Lisäksi aikaisempien vuosien pisteistä osa haihtuu joka vuosi pois, joten ne merkitsevät vuosi vuodelta vähemmän. Numero kertoo pelin sijoituksen kyseisenä vuonna ja ruudun väri kehityksen edellisestä vuodesta (vihreä = ylös, punainen = alas, keltainen = pysyy samana, valkoinen = ei sijoitusta).

Listalla on 500 parasta peliä.

Peli2003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018
Dominion – Valtakunta1461112232145
Eclipse942211113423
7 Wonders13053352269
Carcassonne22146352344312517
Agricola12576526926
Power Grid968254791277451715
Menolippu (Ticket to Ride)1333117114859101091133
Love Letter30699916
Race for the Galaxy23311981010184721
Terraforming Mars21
Terra Mystica6136141878
Castles of Mad King Ludwig617719
Catan33812111489147152417313824
Scythe9154
7 Wonders: Duel7713
Puerto Rico11221456128102020623878
Pandemia (Pandemic)631781510221863201863
Dead of Winter: A Crossroads Game1242538
Port Royal7714129
Twilight Struggle108254238182030221325273878
Gloomhaven352
Tichu764954108372413243019202020364263
Small World14242219121318854746
Eldritch Horror2518361538
Bohnanza97186152938262633162555203088
Caverna: The Cave Farmers831273063
Splendor505364233
Arkham Horror2514431481413132820254154137
Star Realms6514272553
Galaxy Trucker852030332216204867114
Star Wars: Imperial Assault14313030
Codenames131828
Battlestar Galactica101220142218256210333
Through the Ages: A New Story of Civilization41129
Mage Knight: Board Game191217344835183
Nations991037247453
Lords of Waterdeep55222543622563
Patchwork77362319
Pandemic Legacy Season 184238
Dixit3615111633258557114
The Voyages of Marco Polo43204233
Cosmic Encounter (Universumin valtiaat)115731221461251306483705043244763
The Castles of Burgundy45323363314753
Roll for the Galaxy24185763
Great Western Trail913
Mysterium188241853
Dale of Merchants115144753
Menolippu Eurooppa (Ticket to Ride Europe)645725421256351837042434135114
Village8339331427132137
Suburbia702525316788
King of Tokyo134451884314647183
Stone Age – Kivikausi9122104630554243485788
Kingdom Builder1610502555132114
Through the Ages: A Story of Civilization7581211191720332055293
Mansions of Madness (2nd edition)852316
Magic: The Gathering1018391499160948319305055727438
A Feast for Odin1812
Colt Express63235463
Flamme Rouge258
Notre Dame624221230173242557210388
Istanbul10637724246
The Resistance64552250433618588
Azul3
Memoir ’441846192927183026552531105132114
Star Wars: X-Wing Miniatures Game39333441103114
The Resistance: Avalon995031558478
Brass: Lancashire24423683267025631466763
Caylus14142714393318424385103
A Game of Thrones918337563606364197023557218588
Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island25434874114
Mechs vs Minions1263
Concordia50188725730
Afrikan tähti36641496327362147065146132137
Viticulture1801881463830
Munchkin4583108996396751348332337755103137
Descent: Journeys in the Dark10899146125531345536421884118588
Hanabi1953965377257304
T.I.M.E Stories315778
Tzolk’in: The Mayan Calendar14257710584114
Keyflower180106636254104
Star Wars: Rebellion1053053
Five Tribes179374884104
Arkham Horror: The Card Game2546
Monopoli (Monopoly)244128759160364661801066384183
Alhambra115231110256360323955180501157267304
Blood Rage417453
Samurai2421756111917513339817785132137
Android: Netrunner195283311585103104
War of the Ring237219914263518370106771057488
Mansions of Madness392432507755293304
Sherlock Holmes Consulting Detective55627488
Bang!115296425251450268355556518841132
Space Alert14753066364263105132183
Fauna19363545391067762132183
Isle of Skye555778
Honshu3063
Steam17226445556511510584183
Chaos in the Old World635183991791158567114
Troyes5145701791881467463
Le Havre322228555550115105132137
One Night Ultimate Werewolf1793448293183
Lord of the Rings: The Card Game46126994211562132183
Citadels71321254342385396663917911510567304
Twilight Imperium (3. laitos)392543422736968370656372132
Ghost Stories6335661801796362132183
6 Nimmt!115492831371419206433991067785132304
Go5218339914429451835510618848185304
Oregon24423613433398118862293137
Battle Line4583577542961261808118862103114
Age of Steam243413192542224664337050115105103
Blood Bowl: Team Manager831805037105103
Thurn und Taxis8211221439247065115105293
Ubongo456024965351833910611585103304
7th Continent8424
Kingdomino8424
Coup438584183
Summoner Wars21012639507785185183
Modern Art5623101499113236282639115146132304
Camel Cup106777284183
Glass Road5011572103183
Blood Bowl144183149125831061158584137
Spyfall6355132183
Scrabble564183149636046155555179115146185137
Imperial Settlers5572103183
Exit: The Game29316
Jaipur195991061058488
1862: Railway Mania in the Eastern Counties4255105185183
Trivial Pursuit363428108991464226645180179237185137
Nations: The Dice Game43146103114
Secret Hitler2375778
Tigris & Euphrates (Eufrat & Tigris)74510372350941263918823774137
Sushi Go!1158513278
Imperial561426468355179237185104
Orleans11572103114
Inis6753
Carcassonne: Kivikausi (Hunters & Gatherers)14725574363507583307065115146293183
Pathfinder Adventure Card Game653785293
Clank!7446
PitchCar115491223786046134459981115146185183
Santorini5778
Guillotine564983572563125531348355106115146132183
Alias5673546360321033180179188146185
Hero Realms47114
Seasons706514684137
Muuttuva Labyrintti75243310618823784304
Roborally188315331491461259496126707723784183
El Grande4511141014125531348355106188146103
Rising Sun21
Great Dalmuti5639108149919613412618010618810584304
Dominant Species645536106188146293114
Shakki14391081491463875351269965188105293183
Princes of Florence6232119914607564126180106188105185183
Escape: The Curse of the Temple33188146103304
Klask18810518563
Mahjong2483122149911251901346670179105132137
The Grizzled14657183
Food Chain Magnate8584137
Spirit Island13238
Mallorca (Finca)94262699115237293137
Gaia Project24
Raiders of the North Sea23729333
Kadonneet Kaupungit (Lost Cities)30495419754232266483180179115146185304
Captain Sonar14610388
Smash Up99106188105132183
Cards Against Humanity17977105103
Russian Railroads33188146293137
The Mind28
Takenoko195180106188146103183
Glen More51663981188146293304
Flash Point: Fire Rescue12699179115146132183
Blokus8354108602960535183106188132137
Unlock!18538
Conflict of Heroes: Awakening of the Bear12513021099106188105132304
Sheriff of Nottingham43146185304
18172101955581115237185183
UNO7612214914650632433237132183
Genial (Ingenious, Einfach Genial)28144336324613483180146293104
Huhupuheita77237103137
Viticulture Essential Edition105132104
Elder Sign1959965146185137
Saboteur+6610677146185304
Betrayal at the House on the Hill6410891125210126106115146132304
Vast: Crystal Caverns85103183
Forbidden Stars63146103
Paths of Glory1158312291125190126998177237293183
Fury of Dracula7291125210126179237103114
Red November125631346699179115132183
Indonesia45149190134180106188146132183
Bang! The dice game179188105103304
Hero Quest76498396130134126179146103183
XCOM: The Board Game115146103183
Shadows over Camelot23254336601908312618010677146293
Tsuro60421955510611585
In the Year of the Dragon146026641267017977237293
Legendary: Marvel Deck-Building Game18017977105293183
Shogun13299694396670179105293
Merchants & Marauders9612677146185183
Trains8355106188237185183
Kingdom Death: Monster13263
Mice and Mystics9910677237132
Dokmus72185183
1822: The Railways of Great Britain23713288
Aeon’s End10388
Pikku Prinssi188105132183
Kemet18017918884183
Commands & Colors: Ancients72431301347010677237293304
Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game63105293304
Alchemists63237132304
Stich-Meister838310677105
Tikal24498345434212513013419518010677237293304
Root38
Roll Player38
For Sale1151221494213096180179115146293183
Deception: Murder in Hong Kong84114
Dungeon Lords461341957081188132
Scripts & Scribes (Biblios)1251909683180188146293137
Fields of Arle77146293137
Coloretto3612185743913246963355237183
La Granja115105132
The Manhattan Project180179115105185
Gang of Four11534122331496342942101959917977293183
Fresco13051195180179115237185304
Sagrada29353
Menolippu Pohjoismaat125210126179115146293183
Mr. Jack60636019021012639179146293304
Quantum10677146293304
New York 190111585293304
Zombicide: Black Plague105132183
Tokaido74183
Here I Stand91609699179188146293183
1846179188237185114
This War of Mine13288
Battle Sheep77146185304
Dungeon Petz83106188146293183
San Juan182812132996536455180106137
Ginkgopolis180179188146185183
Bunny Kingdom46
Clans of Caledonia46
Pandemic Legacy Season 246
Firefly: The Game81115132304
Gloom83721498318081185137
Potion Explosion237103137
St. Petersburg232838431466013021019570106115185
Neuroshima Hex91961302109981146185
Inkan aarre19083195115146293183
Quartermaster General77146293183
18567536125461346655106237293
London46180188146185304
Machi Koro65115146304
Anachrony29363
King of New York77146137
Mombasa85185304
Tiny Epic Galaxies23784304
Qin50115185
Salaisuuksien saari (Forbidden Island)210457081185
Exploding Kittens18885293304
EastFront II996312519012699106237185304
Sidereal Confluence53
Boss Monster10677146304
Cthulhu Wars105185183
Eläinpyramidi6094648370179185304
Fairy Tale336063507513483179115237293
Sushi Go Party18588
Alien Frontiers21019518081115237293
Zombicide9981115237293
Crokinole73108994219096195180106188146304
Arboretum115105183
Kingsburg146125179146185183
Terra237132137
Backgammon76343910814619096667081188304
Tales of the Arabian Nights190210179188105183
Coco Loco55237304
Timeline19570106115293304
Taivaan pilarit (Pillars of the Earth)439112594134195106115237293
Rappakalja1158383108146125753919599179188237293
Enigma459981188237
Las Vegas9965188146
Kilpikonnakisa1081256313419518077237293
Champions of Midgard132114
Diamant43961302108310677304
183094210457081293
Mondo646639106237
Antiquity122577514612519096195180179188132
Ora et Labora126180106132304
Brass: Birmingham63
Triumph & Tragedy105185304
Kimble568325108146125941855237304
7 Signum (Die Sieben Siegel)839160536419599106146
BattleCon: Devastation of the Indines106115237293304
Patchistory10663237
Kadonnut kaupunki81188132
Concept77146293
Cacao146185183
Attika614387591607513419518077237
Condottiere14914639115293304
Vampire: The Eternal Struggle454964108195180237132304
Last Night on Earth: the Zombie Game631256321012665115
Lorenzo il Magnifico29388
Chinatown4260190134126146185
Carcassonne Korttipeli188146293183
Linko179115237185
Advanced Squad Leader834514991125210126188185183
Risk1413549914696949683237293183
Ra1823122252514660188237185304
Cluedo83146125944683180237293304
Amun-Re10342838606312519021019599179188237293
Age of Renaissance115647214914613465115304
Burgle Bros.146293137
Imperial 203094134180179115185
Yokohama132137
Die Macher5683833860429619021019599179146304
Doom: The Boardgame839914619083180237185304
Lord of the Rings (Taru Sormusten Herrasta)18391086014613083106146293
Twilight Imperium (4. laitos)78
Innovation19064126180179237293304
Britannia30122197536506313412699106237
Great Zimbabwe99179188237293304
Harry Potter: Hogwarts Battle185114
Middle-Earth Quest1257596195180179188237293
Last Panther (Mü & Mehr)99639619083195188237293304
Keltis6075188185183
No Thanks!395714942125190210195180188185304
1844134180179188237293304
1775: Rebellion81105
Shadowrun: Crossfire115237185
Paris Connection195179188237185
A Game of Thrones: The Card Game180179146293304
High Society11534287260146125190134188293137
Mage Wars3981293
Libertalia179105293
Warhammer 4000045831229619517977293
Samurai Sword188237185304
High Frontier210115185304
Rokoko81146304
Hive108149146130180188146293
Madeira12699106237293
Lord of the Rings: The Confrontation24915108439160190210106293183
Sails of Glory237185183
Quadropolis237185183
Star Wars: Armada Miniature Game237185183
Blood Bound237185183
Panamax115237293304
Specter Ops115237293304
18OE132183
Dungeon Rush132183
Aikamatka: Suomi132183
Conan132183
Earth Reborn13412699188237293
Caylus Magna Carta1929603613412618081
Qwixx99106115304
Monopoly Deal210195180188185304
Combat Commander: Europe43639621019599185304
Runebound (2nd ed.)491227214914699179188237293
Yahtzee831081461256466293183
Thunder Alley179115237293
Among the Stars180106115237
Runewars9496106115304
Fire in the Lake17977237
Karuba185137
Lewis & Clark17977293
Agricola: All Creatures Big and Small126188185304
1989: Dawn of Freedom180237185304
Vegas Showdown254260130210195180179188237
Hansa Teutonica369619599237293
Cthulhu Realms105293
Francis Drake105293
Kill Doctor Lucky18108210195188237293304
Atlantis 30th Anniversary Edition146185
Celestia146185
Warhammer Quest: The Adventure Card Game146185
Grand Austria Hotel146185
Sentinels of the Multiverse18081188293
Talisman991251309612699237293
Fresh Fish146125134188237293304
New Angeles103
Bezzerwizzer5112699188237
Street Soccer8314991125190134126180179188237
Tobago190180115237304
Dobble83180185304
Skip-Bo8312214991130210237293183
Century: Spice Road293114
Imhotep293114
Deus188146293
Sid Meier’s Civilization: The Board Game761348399106188
Advanced Squad Leader Starter Kit 145190146293304
Formula Dé184912210860210195180188237293
Epic105304
The Networks105304
Cartagena4994210195180237293304
Thunderstone1309619599179188304
Cyclades130210237293183
1960: The Making of the President36125945119599179304
TransEuropa+6313499179293304
Watson & Holmes: From the Diaries of 221B237185304
Mega Civilization237185304
Hotelli1151221491258399179115
Best Treehouse Ever132304
Codenames Duet104
Photosynthesis104
The Quest for El Dorado104
Everdell104
Aavikon karavaanit (Through the Desert)765431196312553210180237293
Churchill188237293304
Last Will6699237304
Globalissimo180179188293304
Rummikub8310814914612513013499179188304
Small World: Underground195180188146
Taluva14963125190195188237293
At the Gates of Loyang94210195180179188293
Space Hulk42190210188237293
Coal Baron179188237293
Sekigahara: The Unification of Japan179188237293
Krosmaster: Arena179188237293
Quartermaster General: 1914185183
Dark Souls: The Board Game185183
Bärenpark185183
Not Alone185183
Mint Works185183
Acquire458364149126180237183
Code 777 / Tricoda180179293183
Fluxx364128149125210126188293304
Virgin Queen99179237293
Trajan19599179237304
Battlelore (2. laitos)179146304
Chicago Express (Wabash Cannonball)292294210126180237
Lost Legacy179115237
Xia: Legends of a Drift System188293183
Navegador13483180188293
Kummitusportaat108134146293
Merkator195237185
BattleLore1763607596195188304
Qwirkle91125190134195180146
Loopin’ Louie43916019019599179293
Vasco da Gama12553126180115
Ichigeki Heroes293137
Animal Mind293137
Joking Hazard293137
Onirim126188293304
Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon Board Game96185304
Age of Industry949633179
Roads & Boats10814991106293304
Macao759699188304
Mü & More (Mü & Mehr)12214991125195180106293
Railways of the World190195180179115
Ladies & Gentlemen146293
Bora Bora237185
Letters from Whitechapel195237293304
Herbaceous132
Pandemic Iberia132
Carcassonne Etelämeri132
Age of Empires III146130185304
Hawaii126180237293
Colosseum99146125210179237293
Majesty: For the Realm114
Magic Maze114
Cash and Guns125130195180185
Shadows of Brimstone188237293
CV188237293
Steampunk Rally188185
Warhammer: Invasion190134195180188293
Mystery Rummy: Jack the Ripper83641081461902108370179
Alfapet12219064126180106
Civilization4573831251308399237
Blitz195180179188304
Augustus99106188
Rattus96126188237
Greed, Incorporated190195293183
Liar’s Dice (Bluff)76759160190195237293
Boggle146210195179237304
Spartacus99185
Gold West146304
Mare Nostrum Empires146304
Nexus Ops14963125190210195185
Afrikan tähti: Retkikunnat237293304
Warhammer Quest: Silver Tower237293304
Fungi237293304
51st State Master Set237293304
The Castles of Burgundy Card Game237293304
Big Book of Madness237293304
Il Vecchio115237
Sanasota115237
Near and Far185304
Otrio185304
Hands in the Sea185304
Trickerion185304
Raptor185304
Kanban: Automotive Revolution185304
Millennium Blades185304
Bausack (Bandu)73122149635075195179237
Targi180179115
iKnow180179115
Yspahan1614612594210188237
18XX125195179293304
Tori7513499179304
The Hunters: German U-Boats at War, 1939-4381188
Railroad Tycoon191742130195179293
Hornet7551195180188
Pingwin (Hey, That’s My Fish!)192563130210195180106
Arvuutin13013483180293
Netrunner115179237293
Archipelago188293304

Kestomenestyjät

Listalta on löydettävissä pelejä, jotka ovat saaneet ääniä vähintään kymmenen vuoden ajanjaksolla joka vuosi. Nämä ovat kestävyytensä osoittaneita klassikkopelejä, joihin kannattaa tutustua, jos ne ovat vielä vieraita.

16 vuoden kerhossa ovat seuraavat pelit, jotka ovat saaneet ääniä joka vuosi, kun äänestys on järjestetty:

15 vuotta:

14 vuotta:

13 vuotta:

12 vuotta:

11 vuotta:

10 vuotta:

Kaikki mitä lautapeleistä tarvitsee tietää