Vuosiäänestys

Vuosiäänestys 2017Lautapelioppaan vuosiäänestys on jokavuotinen ja perinteikäs äänestys, jossa pistetään vuoden aikana pelatut pelit paremmuusjärjestykseen. Äänestys on järjestetty joka vuosi syyskuussa vuodesta 2003 lähtien, joten siitä saa hyvän kuvan suomalaisten peliharrastajien suosikkipeleistä vuosien varrelta. Äänestystä ei ole rajattu tiettyyn aikaan ilmestyneisiin peleihin, vaan äänestää saa mitä tahansa peliä, kunhan sitä on viimeksi kuluneen vuoden aikana pelannut.

Peleistä äänestyksen piiriin kuuluvat lautapelit Afrikan tähdestä Puerto Ricoon, seurapelit, omalla pakallaan pelattavat kaupalliset korttipelit, perinteiset korttipelit, keräilykorttipelit ja miniatyyripelit. Äänestää ei voi roolipelejä, tietokonepelejä, konsolipelejä tai kolikkopelejä. Nyrkkisääntönä todettakoon, että jos peli löytyy BoardGameGeekistä, sitä voi äänestää.

Vuosiäänestyksen logon on tehnyt Sampo Sikiö.

Seuraava äänestys on syyskuussa 2018.

Aikaisempien äänestysten tulokset

2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017

Kokonaistilanne

Pelit on pisteytetty siten, että kunkin vuoden voittaja saa 100 pistettä ja muut pelit vähemmän, riippuen äänimäärästään. Lisäksi aikaisempien vuosien pisteistä osa haihtuu joka vuosi pois, joten ne merkitsevät vuosi vuodelta vähemmän. Numero kertoo pelin sijoituksen kyseisenä vuonna ja ruudun väri kehityksen edellisestä vuodesta (vihreä = ylös, punainen = alas, keltainen = pysyy samana, valkoinen = ei sijoitusta).

Listalla on 500 parasta peliä.

Peli200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017
Dominion – Valtakunta146111223214
Eclipse9422111134
Carcassonne2214635234431251
7 Wonders1305335226
Agricola1257652692
Power Grid9682547912774517
Menolippu (Ticket to Ride)13331171148591010911
Race for the Galaxy233119810101847
Love Letter306999
Terra Mystica61361418
Puerto Rico112214561281020206238
Catanin uudisasukkaat (Settlers of Catan)338121114891471524173138
Castles of Mad King Ludwig6177
Pandemia (Pandemic)6317815102218632018
Dead of Winter: A Crossroads Game12425
Twilight Struggle1082542381820302213252738
Arkham Horror2514431481413132820254154
7 Wonders: Duel77
Tichu7649541083724132430192020203642
Bohnanza971861529382626331625552030
Small World142422191213188547
Galaxy Trucker852030332216204867
Eldritch Horror25183615
Mage Knight: Board Game191217344835
Caverna: The Cave Farmers8312730
Port Royal771412
Star Realms65142725
Splendor5053642
Battlestar Galactica1012201422182562103
Scythe915
Dixit3615111633258557
Through the Ages: A Story of Civilization7581211191720332055293
Star Wars: Imperial Assault143130
Terraforming Mars2
Codenames1318
Lords of Waterdeep552225436225
Nations9910372474
King of Tokyo134451884314647
Village8339331427132
Menolippu Eurooppa (Ticket to Ride Europe)645725421256351837042434135
Cosmic Encounter (Universumin valtiaat)1157312214612513064837050432447
Roll for the Galaxy241857
Kingdom Builder1610502555132
Stone Age – Kivikausi91221046305542434857
The Castles of Burgundy453233633147
Pandemic Legacy Season 1842
Suburbia7025253167
The Voyages of Marco Polo432042
Caylus14142714393318424385103
Dale of Merchants1151447
Mysterium1882418
Through the Ages: A New Story of Civilization4112
Notre Dame6242212301732425572103
Memoir ’441846192927183026552531105132
Patchwork773623
The Resistance645522504336185
Magic: The Gathering10183914991609483193050557274
Afrikan tähti36641496327362147065146132
Colt Express632354
Star Wars: X-Wing Miniatures Game39333441103
A Game of Thrones9183375636063641970235572185
Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island25434874
Brass244236832670256314667
Hanabi1953965377257
The Resistance: Avalon9950315584
Great Western Trail9
Istanbul106377242
Munchkin4583108996396751348332337755103
Monopoli (Monopoly)244128759160364661801066384
Alhambra115231110256360323955180501157267
Bang!115296425251450268355556518841132
Samurai2421756111917513339817785132
Tzolk’in: The Mayan Calendar14257710584
Descent: Journeys in the Dark108991461255313455364218841185
Mansions of Madness392432507755293
Mechs vs Minions12
Space Alert14753066364263105132
Fauna19363545391067762132
Keyflower180106636254
Mansions of Madness (2nd edition)8523
Five Tribes179374884
Thurn und Taxis8211221439247065115105293
Twilight Imperium (3. laitos)392543422736968370656372132
Steam17226445556511510584
T.I.M.E Stories3157
Age of Steam243413192542224664337050115105103
6 Nimmt!115492831371419206433991067785132
Citadels (Ohne Furcht und Adel)71321254342385396663917911510567
Go5218339914429451835510618848185
Android: Netrunner195283311585103
Le Havre322228555550115105132
War of the Ring2372199142635183701067710574
Blood Bowl: Team Manager831805037105103
Lord of the Rings: The Card Game46126994211562132
Concordia501887257
Ubongo456024965351833910611585103
A Feast for Odin18
One Night Ultimate Werewolf1793448293
Ghost Stories6335661801796362132
Modern Art5623101499113236282639115146132
Chaos in the Old World635183991791158567
Oregon24423613433398118862293
Sherlock Holmes Consulting Detective556274
Star Wars: Rebellion10530
Viticulture18018814638
Blood Rage4174
Isle of Skye5557
Battle Line4583577542961261808118862103
Arkham Horror: The Card Game25
Flamme Rouge25
Alias5673546360321033180179188146185
Summoner Wars21012639507785185
Coup438584
El Grande4511141014125531348355106188146103
Scrabble564183149636046155555179115146185
Camel Cup106777284
Glass Road5011572103
Honshu30
Trivial Pursuit363428108991464226645180179237185
Pathfinder Adventure Card Game653785293
Spyfall6355132
Imperial Settlers5572103
Troyes51457017918814674
Carcassonne: Kivikausi (Hunters & Gatherers)14725574363507583307065115146293
Tigris & Euphrates (Eufrat & Tigris)74510372350941263918823774
PitchCar115491223786046134459981115146185
Blood Bowl144183149125831061158584
1862: Railway Mania in the Eastern Counties4255105185
Gloomhaven35
Imperial561426468355179237185
Muuttuva Labyrintti75243310618823784
Guillotine564983572563125531348355106115146132
Great Dalmuti5639108149919613412618010618810584
Princes of Florence6232119914607564126180106188105185
Roborally188315331491461259496126707723784
Shakki14391081491463875351269965188105293
Kadonneet Kaupungit (Lost Cities)30495419754232266483180179115146185
Nations: The Dice Game43146103
Escape: The Curse of the Temple33188146103
Orleans11572103
Seasons706514684
Jaipur1959910610584
Cards Against Humanity17977105103
Shogun13299694396670179105293
In the Year of the Dragon146026641267017977237293
Shadows over Camelot23254336601908312618010677146293
The Grizzled14657
Glen More51663981188146293
Mahjong2483122149911251901346670179105132
Hero Realms47
Dominant Species645536106188146293
Tsuro60421955510611585
Forbidden Stars63146103
Mallorca (Finca)94262699115237293
Conflict of Heroes: Awakening of the Bear12513021099106188105132
UNO7612214914650632433237132
Sheriff of Nottingham43146185
Betrayal at the House on the Hill6410891125210126106115146132
Saboteur+6610677146185
Food Chain Magnate8584
Smash Up99106188105132
Secret Hitler23757
Blokus8354108602960535183106188132
Takenoko195180106188146103
Sushi Go!11585132
Flash Point: Fire Rescue12699179115146132
18172101955581115237185
Mice and Mystics9910677237132
Bang! The dice game179188105103
Stich-Meister838310677105
Paths of Glory1158312291125190126998177237293
Red November125631346699179115132
Dungeon Lords461341957081188132
Russian Railroads33188146293
Indonesia45149190134180106188146132
Tikal24498345434212513013419518010677237293
Hero Quest76498396130134126179146103
Vast: Crystal Caverns85103
Commands & Colors: Ancients72431301347010677237293
18567536125461346655106237293
Santorini57
St. Petersburg232838431466013021019570106115185
The Manhattan Project180179115105185
La Granja115105132
XCOM: The Board Game115146103
Merchants & Marauders9612677146185
Legendary: Marvel Deck-Building Game18017977105293
Coloretto3612185743913246963355237
Trains8355106188237185
Huhupuheita77237103
Elder Sign1959965146185
Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game63105293
Neuroshima Hex91961302109981146185
Alchemists63237132
Mr. Jack60636019021012639179146293
Genial (Ingenious, Einfach Genial)28144336324613483180146293
Fresco13051195180179115237185
Fairy Tale336063507513483179115237293
Dokmus72185
Gang of Four11534122331496342942101959917977293
Salaisuuksien saari (Forbidden Island)210457081185
For Sale1151221494213096180179115146293
Inis67
Pikku Prinssi188105132
Quantum10677146293
Kemet18017918884
New York 190111585293
Qin50115185
Fury of Dracula7291125210126179237103
Battle Sheep77146185
Rappakalja1158383108146125753919599179188237293
Firefly: The Game81115132
Taivaan pilarit (Pillars of the Earth)439112594134195106115237293
San Juan182812132996536455180106
Alien Frontiers21019518081115237293
Zombicide9981115237293
Here I Stand91609699179188146293
7 Signum (Die Sieben Siegel)839160536419599106146
London46180188146185
Enigma459981188237
Kilpikonnakisa1081256313419518077237293
183094210457081293
EastFront II996312519012699106237185
Menolippu Pohjoismaat125210126179115146293
Mondo646639106237
Machi Koro65115146
Eläinpyramidi6094648370179185
Attika614387591607513419518077237
Antiquity122577514612519096195180179188132
Las Vegas9965188146
Mombasa85185
Dungeon Petz83106188146293
Zombicide: Black Plague105132
Viticulture Essential Edition105132
Captain Sonar146103
Crokinole73108994219096195180106188146
Tiny Epic Galaxies23784
Britannia30122197536506313412699106237
Last Night on Earth: the Zombie Game631256321012665115
Exploding Kittens18885293
Backgammon76343910814619096667081188
Tokaido74
Clank!74
Scripts & Scribes (Biblios)1251909683180188146293
Ginkgopolis180179188146185
Klask188105185
Boss Monster10677146
1775: Rebellion81105293
Chinatown4260190134126146185
Kimble568325108146125941855237
Inkan aarre19083195115146293
Amun-Re10342838606312519021019599179188237293
Patchistory10663237
Kadonnut kaupunki81188132
Diamant43961302108310677
Quartermaster General77146293
Concept77146293
Fields of Arle77146293
Lord of the Rings (Taru Sormusten Herrasta)18391086014613083106146293
Timeline19570106115293
Caylus Magna Carta1929603613412618081
Coco Loco55237
Imperial 203094134180179115185
Linko179115237185
Gloom83721498318081185
Middle-Earth Quest1257596195180179188237293
Ora et Labora126180106132
Die Macher5683833860429619021019599179146
Triumph & Tragedy105185
Cthulhu Wars105185
Ra1823122252514660188237185
BattleCon: Devastation of the Indines106115237293
Potion Explosion237103
Cluedo83146125944683180237293
Condottiere14914639115293
7th Continent84
Deception: Murder in Hong Kong84
Kingdomino84
Mage Wars3981293
Kingsburg146125179146185
Warhammer 4000045831229619517977293
Arboretum115105
Tales of the Arabian Nights190210179188105
Paris Connection195179188237185
Vegas Showdown254260130210195180179188237
Vampire: The Eternal Struggle454964108195180237132
Age of Renaissance115647214914613465115
Shadowrun: Crossfire115237185
Hive108149146130180188146293
King of New York77146
Libertalia179105293
Madeira12699106237293
Doom: The Boardgame839914619083180237185
Earth Reborn13412699188237293
Last Panther (Mü & Mehr)99639619083195188237293
Runebound (2nd ed.)491227214914699179188237293
No Thanks!395714942125190210195180188185
Innovation19064126180179237293
1846179188237185
Hansa Teutonica369619599237293
Among the Stars180106115237
Thunder Alley179115237293
Street Soccer8314991125190134126180179188237
Talisman991251309612699237293
Chicago Express (Wabash Cannonball)292294210126180237
Great Zimbabwe99179188237293
Risk1413549914696949683237293
Aavikon karavaanit (Through the Desert)765431196312553210180237293
Fire in the Lake17977237
Bezzerwizzer5112699188237
Lewis & Clark17977293
1844134180179188237293
Sid Meier’s Civilization: The Board Game761348399106188
Sentinels of the Multiverse18081188293
Combat Commander: Europe43639621019599185
Advanced Squad Leader834514991125210126188185
A Game of Thrones: The Card Game180179146293
Formula Dé184912210860210195180188237293
Cthulhu Realms105293
Francis Drake105293
Hotelli1151221491258399179115
Celestia146185
Atlantis 30th Anniversary Edition146185
Warhammer Quest: The Adventure Card Game146185
Grand Austria Hotel146185
Cacao146185
Terra237132
1822: The Railways of Great Britain237132
Aeon’s End103
New Angeles103
Deus188146293
Carcassonne Korttipeli188146293
High Frontier210115185
Rokoko81146
Samurai Sword188237185
Space Hulk42190210188237293
Qwixx99106115
Taluva14963125190195188237293
Runewars9496106115
Panamax115237293
Specter Ops115237293
Monopoly Deal210195180188185
Loopin’ Louie43916019019599179293
Keltis6075188185
At the Gates of Loyang94210195180179188293
1960: The Making of the President36125945119599179
Small World: Underground195180188146
Lord of the Rings: The Confrontation24915108439160190210106293
Vasco da Gama12553126180115
Qwirkle91125190134195180146
Coal Baron179188237293
Sekigahara: The Unification of Japan179188237293
Krosmaster: Arena179188237293
Age of Industry949633179
Navegador13483180188293
Agricola: All Creatures Big and Small126188185
Virgin Queen99179237293
Fresh Fish146125134188237293
1989: Dawn of Freedom180237185
Lost Legacy179115237
Kill Doctor Lucky18108210195188237293
Kummitusportaat108134146293
Mü & More (Mü & Mehr)12214991125195180106293
Merkator195237185
Thunderstone1309619599179188
Tobago190180115237
Dobble83180185
Bausack (Bandu)73122149635075195179237
BattleLore1763607596195188
TransEuropa+6313499179293
Yahtzee831081461256466293
Advanced Squad Leader Starter Kit 145190146293
Railroad Tycoon191742130195179293
Cartagena4994210195180237293
Liar’s Dice (Bluff)76759160190195237293
Pingwin (Hey, That’s My Fish!)192563130210195180106
Railways of the World190195180179115
Mystery Rummy: Jack the Ripper83641081461902108370179
Rummikub8310814914612513013499179188
Yspahan1614612594210188237
Mykerinos45254275210195180293
Alfapet12219064126180106
Civilization4573831251308399237
Colosseum99146125210179237293
The Networks105
Epic105
Nexus Ops14963125190210195185
Last Will6699237
Cash and Guns125130195180185
Ladies & Gentlemen146293
Burgle Bros.146293
Hawaii126180237293
Warhammer: Invasion190134195180188293
Star Wars: Armada Miniature Game237185
Sails of Glory237185
Bora Bora237185
Quadropolis237185
Mega Civilization237185
Watson & Holmes: From the Diaries of 221B237185
Blood Bound237185
This War of Mine132
Pandemic Iberia132
Yokohama132
Kingdom Death: Monster132
Champions of Midgard132
Best Treehouse Ever132
Carcassonne Etelämeri132
Herbaceous132
Aikamatka: Suomi132
Spirit Island132
Dungeon Rush132
Conan132
18OE132
Rattus96126188237
Hornet7551195180188
Augustus99106188
Fluxx364128149125210126188293
Wallenstein181315143791190210195180293
Globalissimo180179188293
Churchill188237293
CV188237293
Shadows of Brimstone188237293
High Society11534287260146125190134188293
Odin’s Table3213466180
Steampunk Rally188185
Arvuutin13013483180293
Spartacus99185
Tuppi76287214914619099179293
Targi180179115
iKnow180179115
Sanasota115237
Il Vecchio115237
Tiedolla tai tuurilla (Wits & Wagers)994213021083293
Zak Pak!13083195179237
Trajan19599179237
The Hunters: German U-Boats at War, 1939-4381188
Goa49547299125130210237293
Airlines Europe13419599106
Risk Legacy180106237
Battlelore (2. laitos)179146
Skip-Bo8312214991130210237293
Diplomacy10135438609150130126179
Netrunner115179237293
Finstere Flure (Fearsome Floors)498372756094134195237
1889210180146
Macao759699188
Werewolf (Mafia, Lupus in Tabula)83457591130188237
Ubongo 3D130134146
Europe Engulfed122146125190210146
Carcassonne: The Castle2964751461257583293
Roads & Boats10814991106293
Peloponnes3239195
Sword of Rome125210195180179188
Hollywood (Dream Factory, Fabrik der Träume)8366180188
Tash-Kalar: Arena of Legends179188293
Luna134195188293
Walnut Grove2105599
King of Siam21099179188
Onirim126188293
Merirosvopoukama (Pirate’s Cove)23544514991125195179293
Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon Board Game96185
Advanced Civilization1151221081461259413419570
Eminent Domain180237293
Bridge768312275195180179188
Tarot (Tarok, Tarokk)115146195185
Om Nom Nom179115
Cyclades130210237293
A Few Acres of Snow9683293
Catanin uudisasukkaat -korttipeli (Settlers of Catan: The Card Game)1151225799919694210126179
HeroScape12214975210195180293
Epäillyt32130210237
String Railway134180179293
Letters from Whitechapel195237293
1849180188237
Nuns On The Run180188237
Commands & Colors: Napoleonics83180293
184812699188
Crusader Rex7275190185
Age of Empires III146130185
Yomi96195179188
Roll Through the Ages125190126180293
Glory to Rome1461251909612699
Black Spy106293
Portobello Market60421309683
Blitz195180179188
Egizia210146
Boggle146210195179237
Tori7513499179
Ubongo Duel210237293
Claustrophobia190180179237
Space Hulk: Death Angel210185
Acquire458364149126180237
Pekingin Mysteeri83190237293
Prosperity106188
Manila1221081496094195293
Friday126179188
Sticheln122108996019099179
Choco21083237
18XX125195179293
Noa146
Mai-Star146
Epic Spell Wars of the Battle Wizards – Duel at Mt. Skullzfyre146
Malifaux146
Palazzo146
Age of War146
City of Iron: Second Edition146
Mare Nostrum Empires146
Good Cop Bad Cop146

Kestomenestyjät

Listalta on löydettävissä pelejä, jotka ovat saaneet ääniä joka vuosi ensiesiintymisestään alkaen. Nämä ovat kestävyytensä osoittaneita klassikkopelejä, joihin kannattaa tutustua, jos ne ovat vielä vieraita.

15 vuoden kerhossa ovat seuraavat pelit, jotka ovat saaneet ääniä joka vuosi, kun äänestys on järjestetty:

14 vuoden menestysputkesta nauttivat:

13 vuoden katkeamaton menestysputki on seuraavilla peleillä:

12 vuoden listalle pääsevät:

11 vuoden listalla ovat:

10 vuoden katkeamaton putki on peleillä:

Kaikki mitä lautapeleistä tarvitsee tietää