Thurn und Taxis

17.12.2008 -  

Thurn und Taxisin suku pyöritti 1500-luvulla lähes koko Euroopan laajuista posti-imperiumia. 80-luvulla suku tuli tunnetuksi menevästä jet set -elämästään. Nykyinen ruhtinas Albert II on parikymppinen miljardööri. Toisten kelpaa.

Lautapeli keskittyy siihen posti-imperiumiin (vaikka jet set -elämästäkin olisi varmasti saanut hilpeän pelin). Luonteeltaan peli on vahvasti sellaista Spiel des Jahresia tavoittelevaa materiaalia, joita saksalaiset julkaisijat ovat viime vuosina suosineet. Tällä kertaa Spiel des Jahres -henkinen mekaniikka ja saksalaisille läheinen teema toimivat: peli nappasi vuoden 2006 Spiel des Jahresin. Myös Suomessa peli katsottiin Vuoden peli -palkinnon arvoiseksi vuoden 2007 aikuisten sarjassa.

Pelin idea

Thurn und Taxisin kansiPelaajien tehtävänä on rakentaa postiverkkoja Baijerin ympäristöön. Reittiä rakennetaan kortti ja kaupunki kerrallaan. Kun pelaaja on tyytyväinen reittiin, hän saa postikonttoreita reitin varrella oleviin kaupunkeihin. Pelaaja voi ottaa yhden konttorin jokaiseen reitillä olevaan maahan, tai yhden konttorin jokaiseen kaupunkiin yhdessä reitillä olevassa maassa.

Pisteitä kertyy monin eri tavoin. On hyvä saada mahdollisimman paljon konttoreita. Pitkien reittien tekemisestä palkitaan, kuten myös vierekkäisten maaparien täyttämisestä omilla konttoreilla — tätä tehtävää vaikeuttaa edellämainittu rajoitus konttoreiden asettelussa.

Pelissä on muutamia erilaisia lähestymistapoja, joita tavoitella, yhtä ainoaa oikeaa tietä voittoon ei ole. Yksi hyvä strategia on esimerkiksi pyrkiä lopettamaan peli mahdollisimman nopeasti.

Rauhallista rakentelua

Thurn und Taxista verrataan usein Menolippuun. Peleillä onkin paljon samaa: kummatkin ovat suunnilleen samaa vaikeustasoa, kummassakin pelissä kerätään kortteja, joilla rakennellaan reittejä laudalle. Seyfarthit ovat vieläpä lainanneet Menolipun suunnittelijan Alan Moonin erityisen paljon käyttämän mekanismin, jossa pelaajat voivat nostaa kortteja avoimesta valikoimasta tai suljetusta pakasta.

Yksi selvä ero peleillä on, Menolipussa pelaajien välinen vuorovaikutus on nimittäin suorempaa. Reittejä on rajallisesti, joten toisen pelaajan etenemisen voi estää tai ainakin vaikeuttaa. Kaupunkeihin mahtuu sen sijaan rajattomasti postikonttoreita, joten Thurn und Taxisissa on vaikeampaa vaikuttaa toisten pelaajien peliin. Tämä on tietysti hyvä asia, mikäli ei nimenomaan tästä piirteestä pidä Menolipussa.

Aivan silkkaa moninpelipasianssia Thurn und Taxis ei ole. Jos ei seuraa lainkaan muiden peliä, itsensä voi löytää pulasta, kun aika loppuu kesken. Vaikka pelaaminen onkin tavallaan rauhallista, kilpailutilannetta ei kannata unohtaa.

Lisäosat

Thurn und Taxisiin on ilmestynyt muutama lisäosa. Pieni Der Kurier der Fürstin -lisäosa ilmestyi Spielbox-lehden kylkiäisenä nopeasti (saksalaisessa Spielbox-lehdessä ilmestyy usein minilaajennoksia peleihin).

Thurn und Taxis Power & Glory -kansiVuoden 2007 aikana ilmestyi pelin ensimmäinen lisäosa, Power and Glory (Glanz und Gloria). Se sisältää uuden Pohjois-Saksaan sijoittuvan pelilaudan, uusia kortteja ja muita pieniä muutoksia. Postireitit kulkevat Hollannin, Saksin, Preussin ja vapaakaupunkien välillä. Kahteen osaan jakautunut Preussi ja vapaakaupungit, jotka antavat lisäpisteitä ensimmäisenä kaupunkiin rakentavalle pelaajalle tuovat peliin uusia haasteita.

Toinen lisäosa All Roads Lead to Rome ilmestyi vuonna 2008. Se sisältää kaksi pienempää lisäosaa, joita voi käyttää yhdessä tai erikseen. Toisessa pelaajat yrittävät saada lähettiläänsä Roomaan oikeaan aikaan Paavin juttusille, toinen lisää valintoja pelaajia auttavien virkailijoiden käyttöön.

Suunnittelija: ,
Julkaisija: Hans im Glück, Rio Grande Games ja Lautapelit.fi
Ilmestymisvuosi: 2006
Pelaajamäärä: 2-4
Pituus: 60 min

Katso myös

Osta peli Lautapelit.fi-kaupasta!Osta Thurn und Taxis Lautapelit.fi-verkkokaupasta.

Peli kuuluu ryhmiin: , , , , ,

Jos tämä kiinnostaa, katso myös nämä: Alhambra · Menolippu (Ticket to Ride) · Dominion — Valtakunta · Carcassonne · Dixit

Lisätietoja BoardGameGeekistä: Thurn und Taxis

Arvostele Thurn und Taxis

Sinun täytyy rekisteröityä käyttäjäksi voidaksesi arvostella pelejä.

Ääniä:108
Aito keskiarvo:3.50
Tasoitettu keskiarvo:3.50

Pelin fanit: Jaarinen · tryytty · Ugly Psycho

  • 0: 0
  • 1: 0
  • 2: 7
  • 3: 43
  • 4: 55
  • 5: 3

Lukemisen arvoinen juttu

Eclipse

Kommentit

Yksi kommentti merkintään “Thurn und Taxis”
  1. otjp kirjoitti:

    Mistähän saisi aikoinaan Spielbox-lehden (?) välissä jaetun Der Kurier der Fürstin -lisäosan kohtuu pienellä vaivalla (esim. ‘Print ‘n Play’)?

Antaa palaa!

Kerro meille, mitä mielessäsi liikkuu tai kysy, jos jäi kysyttävää. Laajemmille keskustelunavauksille ja vaativammille kysymyksille suosittelemme Lautapeliseuran foorumia, jossa käydään astetta vilkkaampaa keskustelua peleistä.

Jos haluat kuvasi näkyviin kommentin seuraksi, hanki itsellesi oma gravatar!