Venn-diagrammi on 1800-luvulla kehitetty matemaattinen malli, jolla kuvataan joukkojen välisiä loogisia suhteita. Things in Rings perustuu kyseiseen menetelmään. Vaikka 1800-luvun matematiikka tai Venn-diagrammi ei soittaisikaan kelloja, ovat kaikki varmasti joskus törmänneet kyseiseen kuvioon.

Kolme leikkaavaa ympyrää
Things in Ringissä esiintyvä Venn-diagrammi koostuu kolmesta ympyrästä, jotka asetetaan pöydälle niin, että ne leikkaavat toisensa. Pelin tarkoitus on sijoittaa pakasta nousevia esinekortteja oikein ympyröiden sisään. Jokaista ympyrää määrittää salainen sääntö, jonka vain yksi pelaajista tietää. Tätä pelaajaa kutsutaan tietäjäksi.
Jokaisen ympyrän sääntö on erilainen. Keltaisen ympyrän salainen sääntö liittyy sanan kirjoitusasuun. Vihje voi liittyä sanan pituuteen tai alkukirjaimeen. Sinisen ympyrän säännöt liittyvät esineen ominaisuuksiin. Sääntö voisi olla vaikka ”suurempi kuin ihminen”. Punainen sääntö liittyy asiayhteyteen. Sääntö voi olla esimerkiksi ”käytetään yleensä ulkona”.
Pelaajien tavoitteena on päästä eroon käsikorteistaan asettamalla niitä oikeiden ympyröiden sisään. Käsikortit kuvaavat erilaisia esineitä. Tietäjän tehtävä on tarkistaa pelaajien arvaukset, ja siirtää asetetut kortit oikeaan paikkaan, jos ne menevät väärin. Jos pelaaja onnistuu asettamaan kortin oikein, pääsee hän siitä eroon ja saa jatkaa. Jos taas tietäjä joutuu siirtämään korttia, nostaa pelaaja uuden kortin ja vuoro siirtyy seuraavalle pelaajalle.
Tätä jatketaan, kunnes joku pääsee korteistaan eroon. Pelissä on myös tiimivariantti, jossa tietäjä ja muut pelaajat tekevät yhteistyötä päästäkseen korteistaan eroon. Pelillisesti ainoa ero on, että myös tietäjä asettaa kortteja pelin aikana. Variantit eivät rehellisesti sanoen tunnu keskenään kovin erilaisilta. Toisaalta molemmat toimivat oikein mainiosti.

Liian vaikea peli?
Things in Rings päättyy usein varsin nopeasti. Viiden kortin hävittäminen kädestä ei ole missään nimessä aikaa vievä projekti. Tiimipelin kesto on vieläpä ennalta määrätty.
Nopeasta ratkaisusta huolimatta peli tuntuu vaikealta. Pelaajat eivät käytännössä koskaan keksi ympyröiden salaisia sääntöjä, vaan esineet asetetaan oikein jonkin mystisen vaiston ja mututuntuman avulla. Fiilis on erikoinen. Jotenkin esineet vain löytävät paikkansa rinkuloista.
Pelissä on kolmen eri vaikeustason salaisia sääntöjä. Ykköstasonkin sääntöjä on melko vaikea arvata, puhumattakaan vaikeimmista vihjeistä. Säännöt ovat joskus tietäjänkin kannalta hyvin tulkinnanvaraisia. Esimerkiksi sääntö ”on hyödyllinen” aiheuttaa usein päänvaivaa. Toisaalta tuomarina toimiminen on tietäjän ainoa tehtävä, joten se voikin tuottaa hieman pohdittavaa. Tiimipelissä toki tietäjäkin pääsee asettamaan kortteja, joten tekemistä riittää.
Things in Ringsin vahvuus on ehdottomasti se, että pelattavaa riittää. Peli on pakattu äärimmäisen kompaktiin laatikkoon, mutta varsinkin esinekortteja on valtava määrä. Kortit ovat myös mukavan värikkäitä ja kuvitus on hauska. Kaiken kaikkiaan pelin tuotantoarvot ovat kohdillaan. uudelleenpeluuarvoakin on näin pienelle pelille aivan riittämiin. Things in Rings on hyvä konsepti, joka on toteutettu oikein mallikkaasti. Peli vastaa siis melko hyvin odotuksia. Voin ehdottomasti suositella tätä kevyttä pulmapeliä kaipaavalle.

Bonusmielipide
Minua Things in Ringsin konsepti kiinnosti heti. Pelin tarjoama haaste on viehättävä, samoin kuin ensimmäisen pelikerran hankaluus hahmottaa, mistä säännöissä ylipäänsä voi olla kysymys. Kyllä se siitä sitten aukeaa.
Osa pelin viehätyksestä tulee siitä, että moniakaan esineitä ei ole helppo pistää lokeroihin ihan yksiselitteisesti. ”Sattuu, kun putoaa päähän” vaikuttaa helpolta säännöltä, mutta on siinäkin aika paljon tulkinnanvaraa.
Keltaiset säännöt ovat helpoimpia ja oman kokemukseni mukaan ne keksitään kyllä varsin hyvin. Punaiset ja siniset tuottavat sitten enemmän päänvaivaa, mutta kyllä niistäkin jonkun ajatuksen saattaa saada.
Tylsintä Things in Ringsissä on, että se vaatii yhden pelaajan, joka ei osallistu peliin. Meidän peliporukassamme se ei ollut sinänsä suuri ongelma, yksi pelaajista kun ei pitänyt pelin pelaamisesta yhtään, mutta toimi ihan mielellään tietäjänä. Joskus pitäisi varmaan kokeilla yhteistyömuotoa, jossa tietäjäkin on osallisena.
Jatkoa on luvassa: Things on Strings on tulossa vuonna 2027. Siinä Vennin kaavioiden sijasta tehdäänkin vuokaavioita, joissa asioita jaetaan kyllä/ei-pareihin. Kuulostaa veikeältä sekin.

Faktat Things in Ringsistä
Suunnittelija: Peter Hayward
Julkaisija: Allplay (2024), Lautapelit.fi (2026)
Mutkikkuus: Säännöt eivät päätä liiaksi rasita, mutta asettelusääntöjen oivaltaminen vie tovin ja on osalle pelaajista todella vaikeaa.
Onnen vaikutus: Mielettömällä tuurilla pelin voi voittaa vaikka ensimmäisellä vuorolla.
Vuorovaikutus: Ei kovin suuri. Pelaajat kilpailevat toisiaan vastaan. Tiimipelissä tietäjän ja arvailjoiden yhteistyö on tärkeässä osassa.
Teema: Abstraktia sanajumppaa.
Uudelleenpelattavuus: Suuri. Loppuu käytännössä vasta kun suurin osa salaisista säännöistä on nähty.
Saavutettavuus: Peli on saatavilla suomeksi. Korttien nimet pitää pystyä lukemaan. Kaikkien aivoille peli ei yksinkertaisesti toimi.
Pelaajamäärä: 2–6. Kaksinpeliä voi pelata vain tiimipelimuodossa, joka toimii yllättävän hyvin.
Kesto: Useimmiten ohi vartissa.


